Har Apple en iPhone på vej?

Apple har ifølge forlydender indledt forhandlinger med taiwanske fabrikker om produktion af en iPhone - en mobiltelefon, der skal udnytte musikafspilleren iPods store succes.

Ifølge brancherygter er Apple på vej med en mobiltelefon i kølvandet på den eksplosive succes, der er blevet selskabet musikafspiller iPod til del.

Telefonen får angiveligt navnet iPhone. Ifølge det australske teknologi-blad Smarthouse forhandler Apple for tiden med en stribe taiwanske selskaber om produktion af den kommende Apple-telefon.

Almindelig viden

Ifølge bladet, der citerer unavngivne kilder, er det almindelig viden blandt de taiwanske producenter, at Apple vil i gang med at bygge en telefon.

De forventer, at telefonen bliver så stor en succes i kølvandet på iPod, at de er bekymrede over, hvorvidt de kan få skaffet dele nok til produktionen.

Apple får allerede nu bygget iPod i Taiwan, hvor blandt andre selskabet, der producerer iPod-kasserne, skulle være involveret i forhandlinger om en iPhone.

Stort marked venter

Der blev sidste år solgt mere end 800 millioner mobiltelefoner.

Markedet er fortsat i vækst, og derfor forekommer det sandsynligt, at Apple vil forsøge at nappe en bid af det store marked.

Amerikanske Motorola lancerede sidste efterår den første iTunes-kompatible mobiltelefon.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere