Stibo sælger division til USA-kæmpe

Den århusianske Stibo-koncern sælger datterselskabet Stibo Graphic Software med 70 medarbejdere til amerikanske Amdocs, der vil bruge det århusianske selskab som brohoved til det europæiske marked.

Århusianske Stibo sælger datterselskabet Stibo Graphic Software - der producerer software til telefonbogs-udgivere - til den amerikanske softwarekæmpe Amdocs, der vil benytte det danske selskab som brohoved til det europæiske marked.

- Stibo Graphic Software opererer i et marked, hvor færre og færre virksomheder bliver større og større. I det billede er det en rigtig god ide at sælge selskabet til Amdocs, siger Hans Damgaard, administrerende direktør i Stibo-koncernen.

International koncern

Med salget bliver de 70 medarbejdere i Stibo Graphic Software en del af en international softwarekoncern. Amdocs beskæftiger nemlig op mod 14.000 medarbejdere og har aktiviteter i en lang række lande.

Tilbage sidder Stibo-koncernen - det tidligere Aarhus Stiftsbogtrykkerie - med trykkeriet Stibo Graphic, de to gamle forretningsområder, CCI Europe og Stibo Catalog, samt den nyåbnede CCI Magazine-division.

De tre sidstnævnte producerer forskellige former for software til udgivelse af aviser, kataloger og magasiner.

- CCI og Catalog er begge globale markedsledere inden for deres områder. Med denne fokuserede strategi er der et meget stort vækstpotentiale, siger Hans Damgaard.

Pris holdes hemmelig

Han vil ikke oplyse, hvor meget Amdocs har betalt for Stibo Graphic Software, ligesom han ikke vil fortælle, hvor meget datterselskabet omsætter for.

- Den slags kan ingen af parterne oplyse, siger han.

Det er Amdocs, der har taget initiativ til handlen, idet det amerikanske selskab tog kontakt til Stibo for godt et halvt år siden for at høre, hvorvidt et salg kunne komme på tale.

- Det er meget vigtigt for mig, at timingen er så god, og Amdocs kom ekstremt velforberedte med en klar plan for, hvad de ville bruge Stibo Graphic Software til, siger Hans Damgaard.

De 70 medarbejdere i Stibo Graphic Software holder alle til huse i Sønderhøj i Viby J ved Århus. Og her bliver de ifølge Hans Damgaard siddende.

Moderkoncernen Stibo Holding omsatte sidste år for 872 millioner kroner og beskæftigede 851 medarbejdere. Selskabet fik et underskud på 11,8 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics