Stibo sælger division til USA-kæmpe

Den århusianske Stibo-koncern sælger datterselskabet Stibo Graphic Software med 70 medarbejdere til amerikanske Amdocs, der vil bruge det århusianske selskab som brohoved til det europæiske marked.

Århusianske Stibo sælger datterselskabet Stibo Graphic Software - der producerer software til telefonbogs-udgivere - til den amerikanske softwarekæmpe Amdocs, der vil benytte det danske selskab som brohoved til det europæiske marked.

- Stibo Graphic Software opererer i et marked, hvor færre og færre virksomheder bliver større og større. I det billede er det en rigtig god ide at sælge selskabet til Amdocs, siger Hans Damgaard, administrerende direktør i Stibo-koncernen.

International koncern

Med salget bliver de 70 medarbejdere i Stibo Graphic Software en del af en international softwarekoncern. Amdocs beskæftiger nemlig op mod 14.000 medarbejdere og har aktiviteter i en lang række lande.

Tilbage sidder Stibo-koncernen - det tidligere Aarhus Stiftsbogtrykkerie - med trykkeriet Stibo Graphic, de to gamle forretningsområder, CCI Europe og Stibo Catalog, samt den nyåbnede CCI Magazine-division.

De tre sidstnævnte producerer forskellige former for software til udgivelse af aviser, kataloger og magasiner.

- CCI og Catalog er begge globale markedsledere inden for deres områder. Med denne fokuserede strategi er der et meget stort vækstpotentiale, siger Hans Damgaard.

Pris holdes hemmelig

Han vil ikke oplyse, hvor meget Amdocs har betalt for Stibo Graphic Software, ligesom han ikke vil fortælle, hvor meget datterselskabet omsætter for.

- Den slags kan ingen af parterne oplyse, siger han.

Det er Amdocs, der har taget initiativ til handlen, idet det amerikanske selskab tog kontakt til Stibo for godt et halvt år siden for at høre, hvorvidt et salg kunne komme på tale.

- Det er meget vigtigt for mig, at timingen er så god, og Amdocs kom ekstremt velforberedte med en klar plan for, hvad de ville bruge Stibo Graphic Software til, siger Hans Damgaard.

De 70 medarbejdere i Stibo Graphic Software holder alle til huse i Sønderhøj i Viby J ved Århus. Og her bliver de ifølge Hans Damgaard siddende.

Moderkoncernen Stibo Holding omsatte sidste år for 872 millioner kroner og beskæftigede 851 medarbejdere. Selskabet fik et underskud på 11,8 millioner kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job