Stibo sælger division til USA-kæmpe

Den århusianske Stibo-koncern sælger datterselskabet Stibo Graphic Software med 70 medarbejdere til amerikanske Amdocs, der vil bruge det århusianske selskab som brohoved til det europæiske marked.

Århusianske Stibo sælger datterselskabet Stibo Graphic Software - der producerer software til telefonbogs-udgivere - til den amerikanske softwarekæmpe Amdocs, der vil benytte det danske selskab som brohoved til det europæiske marked.

- Stibo Graphic Software opererer i et marked, hvor færre og færre virksomheder bliver større og større. I det billede er det en rigtig god ide at sælge selskabet til Amdocs, siger Hans Damgaard, administrerende direktør i Stibo-koncernen.

International koncern

Med salget bliver de 70 medarbejdere i Stibo Graphic Software en del af en international softwarekoncern. Amdocs beskæftiger nemlig op mod 14.000 medarbejdere og har aktiviteter i en lang række lande.

Tilbage sidder Stibo-koncernen - det tidligere Aarhus Stiftsbogtrykkerie - med trykkeriet Stibo Graphic, de to gamle forretningsområder, CCI Europe og Stibo Catalog, samt den nyåbnede CCI Magazine-division.

De tre sidstnævnte producerer forskellige former for software til udgivelse af aviser, kataloger og magasiner.

- CCI og Catalog er begge globale markedsledere inden for deres områder. Med denne fokuserede strategi er der et meget stort vækstpotentiale, siger Hans Damgaard.

Pris holdes hemmelig

Han vil ikke oplyse, hvor meget Amdocs har betalt for Stibo Graphic Software, ligesom han ikke vil fortælle, hvor meget datterselskabet omsætter for.

- Den slags kan ingen af parterne oplyse, siger han.

Det er Amdocs, der har taget initiativ til handlen, idet det amerikanske selskab tog kontakt til Stibo for godt et halvt år siden for at høre, hvorvidt et salg kunne komme på tale.

- Det er meget vigtigt for mig, at timingen er så god, og Amdocs kom ekstremt velforberedte med en klar plan for, hvad de ville bruge Stibo Graphic Software til, siger Hans Damgaard.

De 70 medarbejdere i Stibo Graphic Software holder alle til huse i Sønderhøj i Viby J ved Århus. Og her bliver de ifølge Hans Damgaard siddende.

Moderkoncernen Stibo Holding omsatte sidste år for 872 millioner kroner og beskæftigede 851 medarbejdere. Selskabet fik et underskud på 11,8 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S