BlueCom-udbrydere tjener millioner

Comway Distribution tjener langt flere penge, end de tre stiftere turde håbe på, da selskabet blev etableret i 2003 i protest mod strategien i BlueCom.

It-distributøren Comway Distribution tjente sidste år 6,5 millioner kroner før skat i virksomhedens andet regnskabsår.

- Vi tjener flere penge, end vi havde turdet håbe på, da vi i sin tid startede for os selv, siger Ulrik Bøttner, der ligesom de to andre ejere er direktør i Comway Distribution.

Comway er nichedistributør og gør mest i såkaldte opgraderingsprodukter som for eksempel harddiske, memory, processorer og VGA-kort.

- Vi er blevet modtaget med åbne arme af kunderne, og det hænger selvfølgelig sammen med, at vi fra dag et startede med erfarne folk, der vidste noget om branchen, siger Ulrik Bøttner.

Erfaringen kommer i høj grad fra den tidligere arbejdsgiver BlueCom, hvor halvdelen af Comways i dag 14 medarbejdere kommer fra.

Slap for konkurrenceklausul

De tre stiftere var alle underlagt en konkurrenceklausul, men den valgte BlueCom at sidde overhørig.

I dag er det ikke gratis at pålægge sine medarbejdere en konkurrenceklausul.

Faktisk skulle BlueCom have betalt de tre, der var henholdsvis salgsdirektører og viceadministrerende direktør, 50 procent af gennemsnitsårsløn for at have fastholdt konkurrenceklausulen.

Comways kunder er forhandlere rundt om i Europa og retailleddet som for eksempel de mange it-butikker på Falkoner Allé på Frederiksberg.

Mange pan-europæiske aftaler

- Vi har mange pan-europæiske aftaler og har ansat en spanier til at tage sig af det spanske marked, en franskmand til det franske marked, og så klarer min meddirektør Peter Garber det tyske, fortæller Ulrik Bøttner.

Konkurrencen mærker Comway især fra andre nichedistributører og forventningerne til indeværende år er at omsætte og tjene på nuværende niveau og at fastholde både forretningsgrundlaget og medarbejderne uden at rende ind i "store tæsk."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS