BlueCom-udbrydere tjener millioner

Comway Distribution tjener langt flere penge, end de tre stiftere turde håbe på, da selskabet blev etableret i 2003 i protest mod strategien i BlueCom.

It-distributøren Comway Distribution tjente sidste år 6,5 millioner kroner før skat i virksomhedens andet regnskabsår.

- Vi tjener flere penge, end vi havde turdet håbe på, da vi i sin tid startede for os selv, siger Ulrik Bøttner, der ligesom de to andre ejere er direktør i Comway Distribution.

Comway er nichedistributør og gør mest i såkaldte opgraderingsprodukter som for eksempel harddiske, memory, processorer og VGA-kort.

- Vi er blevet modtaget med åbne arme af kunderne, og det hænger selvfølgelig sammen med, at vi fra dag et startede med erfarne folk, der vidste noget om branchen, siger Ulrik Bøttner.

Erfaringen kommer i høj grad fra den tidligere arbejdsgiver BlueCom, hvor halvdelen af Comways i dag 14 medarbejdere kommer fra.

Slap for konkurrenceklausul

De tre stiftere var alle underlagt en konkurrenceklausul, men den valgte BlueCom at sidde overhørig.

I dag er det ikke gratis at pålægge sine medarbejdere en konkurrenceklausul.

Faktisk skulle BlueCom have betalt de tre, der var henholdsvis salgsdirektører og viceadministrerende direktør, 50 procent af gennemsnitsårsløn for at have fastholdt konkurrenceklausulen.

Comways kunder er forhandlere rundt om i Europa og retailleddet som for eksempel de mange it-butikker på Falkoner Allé på Frederiksberg.

Mange pan-europæiske aftaler

- Vi har mange pan-europæiske aftaler og har ansat en spanier til at tage sig af det spanske marked, en franskmand til det franske marked, og så klarer min meddirektør Peter Garber det tyske, fortæller Ulrik Bøttner.

Konkurrencen mærker Comway især fra andre nichedistributører og forventningerne til indeværende år er at omsætte og tjene på nuværende niveau og at fastholde både forretningsgrundlaget og medarbejderne uden at rende ind i "store tæsk."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems