BlueCom-udbrydere tjener millioner

Comway Distribution tjener langt flere penge, end de tre stiftere turde håbe på, da selskabet blev etableret i 2003 i protest mod strategien i BlueCom.

It-distributøren Comway Distribution tjente sidste år 6,5 millioner kroner før skat i virksomhedens andet regnskabsår.

- Vi tjener flere penge, end vi havde turdet håbe på, da vi i sin tid startede for os selv, siger Ulrik Bøttner, der ligesom de to andre ejere er direktør i Comway Distribution.

Comway er nichedistributør og gør mest i såkaldte opgraderingsprodukter som for eksempel harddiske, memory, processorer og VGA-kort.

- Vi er blevet modtaget med åbne arme af kunderne, og det hænger selvfølgelig sammen med, at vi fra dag et startede med erfarne folk, der vidste noget om branchen, siger Ulrik Bøttner.

Erfaringen kommer i høj grad fra den tidligere arbejdsgiver BlueCom, hvor halvdelen af Comways i dag 14 medarbejdere kommer fra.

Slap for konkurrenceklausul

De tre stiftere var alle underlagt en konkurrenceklausul, men den valgte BlueCom at sidde overhørig.

I dag er det ikke gratis at pålægge sine medarbejdere en konkurrenceklausul.

Faktisk skulle BlueCom have betalt de tre, der var henholdsvis salgsdirektører og viceadministrerende direktør, 50 procent af gennemsnitsårsløn for at have fastholdt konkurrenceklausulen.

Comways kunder er forhandlere rundt om i Europa og retailleddet som for eksempel de mange it-butikker på Falkoner Allé på Frederiksberg.

Mange pan-europæiske aftaler

- Vi har mange pan-europæiske aftaler og har ansat en spanier til at tage sig af det spanske marked, en franskmand til det franske marked, og så klarer min meddirektør Peter Garber det tyske, fortæller Ulrik Bøttner.

Konkurrencen mærker Comway især fra andre nichedistributører og forventningerne til indeværende år er at omsætte og tjene på nuværende niveau og at fastholde både forretningsgrundlaget og medarbejderne uden at rende ind i "store tæsk."

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job