Comwir byder også på Netkoncept

It-forhandleren Comwir er også interesseret i at lægge et bud på aktiviteterne i den konkurstruede hardwareforhandler Netkoncept. Kreditorerne afventer skriftlig udmelding fra Asger Jensby.

Den nyetablerede it-forhandler Comwir er også interesseret i at overtage aktiviteterne i den kriseramte og konkurstruede hardwareforhandler Netkoncept.

- Vores advokat har informeret Netkoncepts tilsynsførende advokat Jørgen Elmer om, at vi er interesseret i at lægge et bud på aktiviteterne i Netkoncept, siger Jakob Keil Thye, administrerende direktør, Comwir.

Det har ikke været muligt at komme igennem til Jørgen Elmer for at få en status på forhandlingerne mellem kreditorer og mulige investorer.

Vil have det skriftligt

Kreditorerne, der tæller de store broadlinedistributører samt Magirus og Four Leaf har indtil videre afvist det tilbud, som Asger Jensby i spidsen for investeringsselskabet JMI Invest er kommet med.

- Ejerkredsen bag det tilbud, som Jensby står i spidsen for, ændrer sig tilsyneladende, så nu vil vi gerne have hans tilbud på skrift, og så skal vi nok forholde os til det, siger Lars Götzsche, administrerende direktør for Scribona, der også har penge i klemme hos Netkoncept.

I øjeblikket gløder telefonerne hos striben af kreditorer, der ifølge Götzsche snakker sammen stort set hver halve time i øjeblikket.

Enighed eller konkurs

Det forlyder blandt kreditorerne, at hvis ikke der opnås enighed i dag om en aftale mellem kreditorkredsen og de mulige investorer, så begæres Netkoncept konkurs.

Den absolut største kreditor hos Netkoncept er Microsoft, og sjovt nok kommer den indsatte direktør Bo Kruse fra netop Microsoft.

Om Microsoft har en finger med i spillet omkring udnævnelsen af Bo Kruse spekuleres der på blandt kreditorerne, men det har heller ikke været muligt at få hul igennem til Bo Kruse.

- Ingen kommentarer til pressen i dag, lyder det via en receptionist fra Bo Kruse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere