Fredagens aviser om it

KL lover at se på Tetra. Dyremose utilfreds med Easymobile.

KL lover at se på Tetra

Det landsdækkende Tetra- kommunikationsnet til beredskabet er på vej i udbud, og kommunerne vil til manges utilfredshed blive tvunget med i aftalen. Prisen anslås til to milliarder kroner, og Kommunernes Landsforening (KL) lover nu at undersøge, hvordan kommunerne kan kompenseres økonomisk, hvis de ender som tvangskunder på nettet. (Børsen)

Dyremose utilfreds med Easymobile

TDC's højtprofilerede satsning på discount-mobilselskabet Easymobile har slet ikke den succes, som Telmore med samme koncept har oplevet i Danmark. Easymobile havde kun 64.000 britiske kunder ved udgangen af første kvartal, og selskabet passer ikke ind i strategien hos de nye ejere, siger TDC-koncernchef Henning Dyremose. (Børsen)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune