Østrigsk rigmand køber T-Systems i Danmark

En østrigsk rigmand har købt Deutsche Telecoms danske it-selskab T-Systems med 150 ansatte for et trecifret millionbeløb. Thomas Streimelweger vil bruge købet til en nordisk offensiv på it-services.

Konsolideringen i den danske it-branche fortsætter med den østrigske rigmand Thomas Streimelwegers køb af Deutsche Telecoms danske it-selskab T-Systems, skriver Børsen.

Østrigeren betaler i alt et trecifret millionbeløb for T-Systems, der har 150 ansatte og en afdeling i Sverige.

Thomas Streimelweger køber it-delen ud af T-Systems, der herefter vil koncentrere sig om ydelser til telekommunikations- industrien.

It-selskabet skifter til gengæld navn til TS Denmark og skal nu købe yderligere op på markedet for it-services.

- Første skridt bliver at få etableret selskabet som en meget synlig skandinavisk spiller, så efter årsskiftet vil vi etablere os i Finland og Norge også, siger Thomas Streimelweger til Børsen.

Ifølge senioranalytiker Karsten Fogh Ho-Lanng har T-System haft svært ved at finde fodfæste som en mellemstor spiller, men der ligger store muligheder i opkøbet af andre mindre selskaber.

I hele Norden blev der i 2004 solgt it-serviceydelser for knap 100 milliarder kroner, og der ventes 5,5 procent årlig vækst i de kommende år.

Thomas Streimelweger er ifølge Børsen den største aktionær i it-koncernen S&T med 2.000 ansatte i 19 central- og østeuropæiske lande. Han stiftede selv selskabet i 1987.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job