Helge Sander åbner for OpenDocument-formatet

Alle publikationer på Videnskabsministeriets hjemmeside bliver tilgængelige i tekstformatet OpenDocument, lovede en presset videnskabsminister Helge Sander, da han tirsdag var i samråd om åbne standarder.

Senest første september er alle publikationer og andre skriftlige dokumenter på Videnskabsministeriets hjemmeside tilgængelige i tekstformatet OpenDocument (ODF).

Det lovede videnskabsminister Helge Sander (V), der tirsdag var kaldt i samråd om udsigten til åbne standarder i det offentlige.

- Jeg vil gerne understrege, at anvendelsen af åbne standarder er central for udviklingen i digital forvaltning. Som et første skridt har jeg bedt mit eget ministerium om, at vi fra september tilbyder publikationer og anden relevant skriftlig kommunikation i det åbne dokumentformat ODF, sagde Helge Sander.

Udmeldingen kom under et samråd i forbindelse med behandlingen af et forslag fra Det Radikale Venstre om senest fra 2008 at indføre åbne standarder i det offentlige.

Udover et løfte om åbne dokument-formater på Videnskabsministeriet hjemmeside var det småt med de konkrete udmeldinger om udsigten til åbne standarder på andre områder og inden for andet end dokument-formater.

Helge Sander understregede dog, som ved tidligere lejligheder, at det er regeringens politik at udbrede brugen af åbne standarder.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks