IBM størst i Norden på danske opkøb

På en liste over de 15 største it-virksomheder i Norden ligger IBM i toppen. Stor vækst nås, fordi IBM sidste år købte DMdata og Maersk Data og gjorde store forretninger med Danske Bank og A. P. Møller.

IBM er en klart den største it-virksomhed på det nordiske marked, viser opgørelse over de 15 største it-virksomheder.

Den amerikanske it-kæmpe er ikke bare størst, men er også vokset bemærkelsesværdige 18 procent fra 2004 til 2005. Det skriver ComputerSweden.

Opgørelsen er lavet af analyse- og konsulent-virksomheden Pierre Audoin Consultants, PAC.

Vækst efter danske opkøb

Om IBM's bemærkelsesværdige vækstrate siger PAC-analytiker Fredric Kaijser:

- Baggrunden er, at IBM overtog de danske it-konsulentvirksomheder Mærsk Data og DMdata. Der ud over gjort selskabet store forretninger med A. P. Møller og Danske Bank, siger analytikeren til ComputerSweden.

Generelt sker der sker meget i mellemmarkedet med opkøb og konsolideringer, fortæller nordisk analysedirektør hos IDC Karsten Fogh Ho-Lanng til Computerworld.

- Virksomheder som KMD, NNIT, Siemens Business Services og T-Systems hører til i mellemmarkedet, hvor senest T-Systems er blevet solgt til en østrigsk rigmand, siger han.

Vækst i de små lande

Efter IBM følger TietoEnator på listen, og det skyldes især vækst i de mindre lande Danmark og Norge, mens væksten i Sverige og hjemlandet Finland var marginal.

Efter TietoEnator kommer det eneste svenske selskab på listen over de 15 største it-virksomheder i Norden. Det er WM-data, der i 2005 omsatte for godt syv milliarder kroner.

Bag WM-datas vækst på 15 procent ligger opkøb af Atos Origins nordiske virksomhed. Højdespringeren på listen er norske EDB. I hvert fald vækstmæssigt.

Microsoft nummer otte

Softwarehuset Microsoft ligger på en ottendeplads med en nordisk omsætning på 2,4 milliarder kroner og en vækstprocent på fem procent.

Microsofts ydmyge placering forklarer PAC med, at selskabet ikke medregner hardwaresalg med i undersøgelsen og dermed heller ikke styresystemer og præinstalleret software som for eksempel Windows og Office.

Derudover er heller ikke salg til det private marked med i undersøgelsen.

Til det siger Microsoft, at selskabets totale salg i Norden i år lander på omkring 7,2 milliarder kroner.

Ifølge ComputerSweden er Ementor røget helt ud af listen i år på grund af manglende lønsomhed og forskelligt frasalg.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

LB Forsikring

IT Risk Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job