IBM størst i Norden på danske opkøb

På en liste over de 15 største it-virksomheder i Norden ligger IBM i toppen. Stor vækst nås, fordi IBM sidste år købte DMdata og Maersk Data og gjorde store forretninger med Danske Bank og A. P. Møller.

IBM er en klart den største it-virksomhed på det nordiske marked, viser opgørelse over de 15 største it-virksomheder.

Den amerikanske it-kæmpe er ikke bare størst, men er også vokset bemærkelsesværdige 18 procent fra 2004 til 2005. Det skriver ComputerSweden.

Opgørelsen er lavet af analyse- og konsulent-virksomheden Pierre Audoin Consultants, PAC.

Vækst efter danske opkøb

Om IBM's bemærkelsesværdige vækstrate siger PAC-analytiker Fredric Kaijser:

- Baggrunden er, at IBM overtog de danske it-konsulentvirksomheder Mærsk Data og DMdata. Der ud over gjort selskabet store forretninger med A. P. Møller og Danske Bank, siger analytikeren til ComputerSweden.

Generelt sker der sker meget i mellemmarkedet med opkøb og konsolideringer, fortæller nordisk analysedirektør hos IDC Karsten Fogh Ho-Lanng til Computerworld.

- Virksomheder som KMD, NNIT, Siemens Business Services og T-Systems hører til i mellemmarkedet, hvor senest T-Systems er blevet solgt til en østrigsk rigmand, siger han.

Vækst i de små lande

Efter IBM følger TietoEnator på listen, og det skyldes især vækst i de mindre lande Danmark og Norge, mens væksten i Sverige og hjemlandet Finland var marginal.

Efter TietoEnator kommer det eneste svenske selskab på listen over de 15 største it-virksomheder i Norden. Det er WM-data, der i 2005 omsatte for godt syv milliarder kroner.

Bag WM-datas vækst på 15 procent ligger opkøb af Atos Origins nordiske virksomhed. Højdespringeren på listen er norske EDB. I hvert fald vækstmæssigt.

Microsoft nummer otte

Softwarehuset Microsoft ligger på en ottendeplads med en nordisk omsætning på 2,4 milliarder kroner og en vækstprocent på fem procent.

Microsofts ydmyge placering forklarer PAC med, at selskabet ikke medregner hardwaresalg med i undersøgelsen og dermed heller ikke styresystemer og præinstalleret software som for eksempel Windows og Office.

Derudover er heller ikke salg til det private marked med i undersøgelsen.

Til det siger Microsoft, at selskabets totale salg i Norden i år lander på omkring 7,2 milliarder kroner.

Ifølge ComputerSweden er Ementor røget helt ud af listen i år på grund af manglende lønsomhed og forskelligt frasalg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect