IBM størst i Norden på danske opkøb

På en liste over de 15 største it-virksomheder i Norden ligger IBM i toppen. Stor vækst nås, fordi IBM sidste år købte DMdata og Maersk Data og gjorde store forretninger med Danske Bank og A. P. Møller.

IBM er en klart den største it-virksomhed på det nordiske marked, viser opgørelse over de 15 største it-virksomheder.

Den amerikanske it-kæmpe er ikke bare størst, men er også vokset bemærkelsesværdige 18 procent fra 2004 til 2005. Det skriver ComputerSweden.

Opgørelsen er lavet af analyse- og konsulent-virksomheden Pierre Audoin Consultants, PAC.

Vækst efter danske opkøb

Om IBM's bemærkelsesværdige vækstrate siger PAC-analytiker Fredric Kaijser:

- Baggrunden er, at IBM overtog de danske it-konsulentvirksomheder Mærsk Data og DMdata. Der ud over gjort selskabet store forretninger med A. P. Møller og Danske Bank, siger analytikeren til ComputerSweden.

Generelt sker der sker meget i mellemmarkedet med opkøb og konsolideringer, fortæller nordisk analysedirektør hos IDC Karsten Fogh Ho-Lanng til Computerworld.

- Virksomheder som KMD, NNIT, Siemens Business Services og T-Systems hører til i mellemmarkedet, hvor senest T-Systems er blevet solgt til en østrigsk rigmand, siger han.

Vækst i de små lande

Efter IBM følger TietoEnator på listen, og det skyldes især vækst i de mindre lande Danmark og Norge, mens væksten i Sverige og hjemlandet Finland var marginal.

Efter TietoEnator kommer det eneste svenske selskab på listen over de 15 største it-virksomheder i Norden. Det er WM-data, der i 2005 omsatte for godt syv milliarder kroner.

Bag WM-datas vækst på 15 procent ligger opkøb af Atos Origins nordiske virksomhed. Højdespringeren på listen er norske EDB. I hvert fald vækstmæssigt.

Microsoft nummer otte

Softwarehuset Microsoft ligger på en ottendeplads med en nordisk omsætning på 2,4 milliarder kroner og en vækstprocent på fem procent.

Microsofts ydmyge placering forklarer PAC med, at selskabet ikke medregner hardwaresalg med i undersøgelsen og dermed heller ikke styresystemer og præinstalleret software som for eksempel Windows og Office.

Derudover er heller ikke salg til det private marked med i undersøgelsen.

Til det siger Microsoft, at selskabets totale salg i Norden i år lander på omkring 7,2 milliarder kroner.

Ifølge ComputerSweden er Ementor røget helt ud af listen i år på grund af manglende lønsomhed og forskelligt frasalg.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job