Fredagens aviser om it

Børnepornofilter vist 238.000 gange. HK bag jobbørs på nettet for unge. It-svindel koster statskassen 184 mio. It-eventyret Tracexpert solgt til Israel.

Børnepornofilter vist 238.000 gange

I alt 238.000 gange er internetsurfere stødt på det børnepornofilter, som TDC i efteråret oprettede sammen med Rigspolitiet og Red Barnet. I alt vises et stopskilt 1.700 gange om dagen. Rigspolitiet forhandler med yderligere 13 internetudbydere om at installere filteret. (Jyllands-Posten)

HK bag jobbørs på nettet for unge

Fagforeningen HK/Privat har oprettet en ny jobbørs for unge på nettet, hvor kun virksomheder med overenskomst har lov at annoncere. Jobbørsen har alene opslag for callcentre, som typisk er præget af meget dårlige arbejdsvilkår. Branchen er i vækst, men har svært ved at skaffe ansatte på grund af et dårligt ry. (Jyllands-Posten)

It-svindel koster statskassen 184 mio.

Den danske statskasse har i alt mistet 184 millioner kroner på, at en gruppe forretningsmænd har solgt processorer over flere landegrænser og svindlet med momsen, mener Bagmandspolitiet. Forretningerne har udgangspunkt i Hongkong, og politiet forventer, at sagen kommer for retten til september. Yderligere to større sagskomplekser undersøges af Bagmandspolitiet. (Jyllands-Posten)

It-eventyret Tracexpert solgt til Israel

Den israelske it-koncern Valor har købt den sidste halvdel af det århusianske it-firma Tracexpert for 58 millioner kroner. Firmaet har stor succes i Fjernøsten med et it-system, der afslører fejl under produktionen af elektroniske komponenter. Tracexpert har 35 ansatte og venter i år en omsætning på 100 millioner kroner. De danske aktionærer har med salget i alt tjent 70 til 80 millioner kroner på det tre år gamle firma. (Børsen)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job