Er Danmark et Microsoft-protektorat, Fogh?

Statsminister Anders Fogh Rasmussen sendte et uheldigt signal til resten af verden med sit besøg hos Bill Gates forleden. Det offentlige Danmark er ved at blive et Microsoft-protektorat, mener Computerworlds chefredaktør, Mikael R. Lindholm, i ugens leder.

Statsminister Anders Fogh Rasmussens besøg i denne uge hos Bill Gates i Microsofts hovedkvarter i Redmond var overraskende, uheldigt og rejser en lang række spørgsmål om rammerne for Danmark som digital økonomi.

Tilsyneladende skyldes Foghs besøg hos en i øvrigt ikke voldsomt interesseret Gates et velment ønske om at styrke Microsofts i forvejen stærke forankring i Danmark.

Det er der i sig selv intet usædvanligt i.

Såvel danske regeringer som det danske kongehus har en lang tradition for fremstød i dansk erhvervslivs interesse.

Uheldigt signal

Men det er et stærkt uheldigt signal Danmark sender til resten af verden, når vores statsminister aflægger et venskabeligt besøg hos en udenlandsk erhvervsleder, som i sit hjemland er dømt for misbrug af sin dominerende stilling.

Samtidig bliver han i EU – en politisk-økonomisk alliance, som Fogh sædvanligvis er glødende og loyal fortaler for – retsforfulgt for et tilsvarende lovbrud i en retssag, der ikke bare skriver EU-historie, men hvis udfald har stor betydning for de digitale innovationsmuligheder i Europa fremover.

Det kan ikke andet end undre vore allierede i EU – for slet ikke at tale om EU’s retssystem.

Signalet er, at penge er vigtigere end jura.

Foghs seneste storpolitiske fejltrin er imidlertid ikke det mest bekymrende perspektiv ved besøget.

Det for alvor bekymrende er Foghs tilsyneladende ensidige satsning på at blive et rent Microsoft-land.

Droppede IBM

Da Anders Fogh Rasmussen sidst ville hente inspiration i USA og blandt andet besøgte Massachussetts Institute of Technology på østkysten, undlod han at besøge IBM’s topchef Sam Palmisano i Armonk.

Palmisano har ellers oprettet et ”innovationsråd”, som arbejder med samme globaliseringsdagsorden, som Foghs Globaliseringsråd i Danmark – hvor Microsoft, men ikke IBM, er repræsenteret.

Det er samtidig velkendt, at IBM støtter den software-platform, som handler om åbne kilder og åbne dokumentstandarder – en innovationsplatform for nye it-løsninger, som Microsoft er modstander af, fordi Microsoft naturligt nok foretrækker, at fremtidens innovation sker med afsæt i en Microsoft-ejet software.

Store markedsandele i det offentlige

Som situationen ser ud i dag har Microsofts standarder og løsninger voldsomt store markedsandele i det offentlige Danmark i form af Windows, Office og Navistat.

Faktisk kan det kun lade sig gøre at se statslige DR's digitaliserede kulturarv ved hjælp af en MediaPlayer – som er stridens kerne i EU-sagen.

Danmark er kort sagt i dag et globalt mønstereksempel som Microsoft-protektorat.

Intet under, at Steve Ballmer for to år siden begejstret proklamerede: ”I want the whole world to be Danish!”

Det er muligt, at vi som nation er bedst tjent med at møde den digitale fremtid med afsæt i en innovationsplatform, som er ejet af Microsoft.

Det kan ikke udelukkes. Microsoft leverer klart et vigtigt bidrag til Danmark.

Men hvis – og dette er et stort men og hvis – vi skal være et rent Microsoftland, så mangler vi at forhandle betingelserne for den suverænitetsafgivelse, det lægger op til.

Hvad Fogh er i gang med nu, ligner ikke forhandlinger, men derimod en betingelsesløs kapitulation.

Det er hverken godt diplomatisk håndværk eller godt købmandskab.

Under alle omstændigheder taler vi her om så væsentlige rammebetingelser for vores fælles fremtid, at det anstændigvis kræver en offentlig debat.

Christiansborg, quo vadis?

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job