Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

En række sjællandske Dankort-terminaler er ramt af driftsproblemer. Bankernes betalingsformidler PBS skyder skylden på TDC, der siden mandag har haft problemer med forbindelserne.

En stribe Dankort-terminaler har siden mandag aften været plaget af uregelmæssigheder. Problemerne berører terminaler i en række storkøbenhavnske kommuner.

Ifølge bankernes betalingsformidler PBS er det telegiganten TDC, der skaber problemer og har gjort det siden mandag aften.

- Alt kører som det skal hos PBS, men TDC har været ramt af kabel og linjefejl siden i går, og er det stadig i dag. Det giver problemer på en del terminaler i området omkring Købehavn i perioder, siger kommunikationschef Pernille Kylling, PBS.

Ifølge TDC Erhverv er der blandt andet problemer i Bagsværd, Ballerup, Glostrup, Greve, Hundige, Hørsholm, Karlslunde, Nærum, Tåstrup og Vallensbæk.

TDC's problemer med ADSL- og Dankort-forbindelserne i områderne hænger angiveligt sammen med tordenvejret mandag.

TDC oplyser tirsdag formiddag, at problemerne nu skulle være rettet.

Ifølge TDC er det et defekt ATM-kort, der har skabt bøvlet. En udskiftning af kortet mandag aften løste imidlertid ikke i første omgang problemerne.

Nu er det oprindelige kort derfor igen i drift, og det skulle nu ifølge TDC virke, selv om der fortsat kan være mindre forstyrrelser frem til kortet udskiftes med et nyt onsdag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory