Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

En række sjællandske Dankort-terminaler er ramt af driftsproblemer. Bankernes betalingsformidler PBS skyder skylden på TDC, der siden mandag har haft problemer med forbindelserne.

En stribe Dankort-terminaler har siden mandag aften været plaget af uregelmæssigheder. Problemerne berører terminaler i en række storkøbenhavnske kommuner.

Ifølge bankernes betalingsformidler PBS er det telegiganten TDC, der skaber problemer og har gjort det siden mandag aften.

- Alt kører som det skal hos PBS, men TDC har været ramt af kabel og linjefejl siden i går, og er det stadig i dag. Det giver problemer på en del terminaler i området omkring Købehavn i perioder, siger kommunikationschef Pernille Kylling, PBS.

Ifølge TDC Erhverv er der blandt andet problemer i Bagsværd, Ballerup, Glostrup, Greve, Hundige, Hørsholm, Karlslunde, Nærum, Tåstrup og Vallensbæk.

TDC's problemer med ADSL- og Dankort-forbindelserne i områderne hænger angiveligt sammen med tordenvejret mandag.

TDC oplyser tirsdag formiddag, at problemerne nu skulle være rettet.

Ifølge TDC er det et defekt ATM-kort, der har skabt bøvlet. En udskiftning af kortet mandag aften løste imidlertid ikke i første omgang problemerne.

Nu er det oprindelige kort derfor igen i drift, og det skulle nu ifølge TDC virke, selv om der fortsat kan være mindre forstyrrelser frem til kortet udskiftes med et nyt onsdag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job