Lucent Alcatel fyrer 9.000 ansatte

Sammenlægningen af den amerikanske producent af udstyr til telebranchen Lucent og dens franske modstykke Alcatel kommer til at koste omkring 9.000 medarbejdere jobbet.

Omkring 9.000 ansatte i den franske producent af teleudstyr Alcatel og amerikanske Lucent mister jobbet, når de to virksomheder slår sig sammen.

I en pressemeddelelse fortæller de to koncerner, at sammenlægningen "kører på skinner" og forventes at være færdig omkring årsskiftet.

Mange fyringer

Pressemeddelelsen bekræfter spekulationer om, at sammenlægningen af Alcatel og Lucent medfører fyringer i stor stil.

- Vi har i fællesskab gennemført analyser af de enkelte forretningsaktiviteter og har identificeret flere steder, hvor der kan hentes væsentlige besparelser i form af synergier heriblandt en reduktion af den samlede arbejdsstyrke med omkring 9.000 ansatte, siger Janet Davidson, der er chef for integrationprocessen i Lucent Technologies til TodayOnline.

Tilbage i april annoncerede de to virksomheder, at de ville slå sig sammen til en verdensomspændende koncern med en markedsværdi på omkring 193 milliarder kroner.

Dobbelt så stor

Alcatel er cirka dobbelt så stor som Lucent, og sammenlægningen skaber verdens næststørste teleteknologi-koncern, der dog kun er en fjerdedel af verdens største Cisco Systems, der har en markedsværdi på 778 milliarder kroner.

Chef for den samlede virksomhed bliver Patricia Russo, der er administrerende direktør for Lucent.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job