Jubii på vej med dybe nyhedslinks

Danske Jubii er på vej med en nyhedstjeneste, der bygger på dybe links til andre medier. Modellen har tidligere kostet lignende tjenester livet. Men vi er anderledes, lyder det fra Jubii.

Flere år efter at Danske Dagblades Forening (DDF) fik tvangslukket nyhedssøge-tjenesten Newsbooster, sender Jubii en nyhedstjeneste i luften, som på samme måde er baseret på dybe links.

Det sker onsdag, hvor Jubii lancerer tjenesten Jubii News, der via en nyhedsoversigt linker dybt til en række danske og udenlandske medier - det vil sige, at der bliver linket direkte til nyheden og ikke til en forside.

Modellen har tidligere vækket vreden hos DDF, der i 2003 efter fogedforbud og retssag fik lukket nyheds-tjenesten Newsbooster, som derefter gik ned med et ordentligt brag.

Ikke ny Newsbooster

Ifølge Jubii er den nye Jubii News imidlertid markant anderledes end Newsbooster.

Selskabet har nemlig fået tilladelse fra de indtil videre 12 danske medier, hvortil der linkes fra sitet, oplyser Jubii.

Og netop den melding glæder Danske Dagblades Forening.

- Alt er jo i den skønneste orden, hvis Jubii har fået tilladelse fra de pågældende medier, siger Holger Rosendahl, chefjurist i Danske Dagblades Forening.

Han peger på, at problemet med de dybe nyhedslinks efter Danske Dagblades opfattelse netop har været at linke uden tilladelse. Og det gjorde blandt andre Newsbooster.

- Vi kan ikke acceptere den gentagne og systematiske brug af dybe links til nyhedsmedier uden tilladelse. Men med tilladelser er der ikke noget at komme efter, siger Holger Rosendahl.

Jubii har kun indhentet specifikke tilladelser fra de pågældende danske medier.

Striben af udenlandske medier, der linkes til, er til gengæld blevet gjort opmærksom på tjenesten og er blevet bedt om at råbe gevalt, hvis ikke de vil være med, lyder det fra Jubii.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S