Torsdagens aviser om it

Jubelår for dansk telebranche. Ingen jobfest i telebranchen. TDC er på vej ud i glemselen.

Jubelår for dansk telebranche

Trods rekordlave mobiltakster og en voksende strøm af tilbud på avancerede telefoner til få kroner er der ingen grund til at gå og have ondt af telebranchen. Anført af Danmarks største teleselskab, TDC, høstede branchen sidste år 6,8 milliarder kroner før skat på at sælge teleydelser til danskerne, fremgår det af nye tal fra IT- og Telestyrelsen. Overskuddet er rekord og kommer efter flere år, hvor kunderne har nydt godt af markante prisfald som følge af kamp om især mobil- og bredbåndskunder. (Jyllands-Posten)

Ingen jobfest i telebranchen

Stigende omsætning og et rekordstort milliardoverskud i telebranchen har ikke ført til tusindvis af nye job. De seneste fire år er der ifølge nye tal fra IT- og Telestyrelsen forsvundet knap 4.000 job rundt om i tele- og internetselskaberne, og meget tyder på, at branchen i indeværende år vil nå under 18.000 ansatte. Nye og mindre arbejdskrævende løsninger vinder indpas samtidig med, at flere og flere selskaber gør brug af outsourcing. (Jyllands-Posten)

TDC er på vej ud i glemselen

TDC-aktien er så uinteressant, at flere banker nu stopper dækningen af landets største teleselskab. Den afgående koncernchef Henning Dyremose præsenterer torsdag regnskabet for første halvår. Jyske Bank har besluttet at stoppe dækningen af TDC-aktien, og Sydbank har gjort det samme, fordi aktien ikke længere betragtes som et attraktivt investeringsobjekt. Selv om TDC-aktien er på vej ud i glemselen, vil analytikerne dog fortsat bruge TDC's tal til at måle, hvordan konkurrenter som Telia og Tele2 klarer sig. (Berlingske Tidende)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsrepræsentant med flair for it, digitalisering og processer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren IT-tekniker indenfor serverhardware og datacenterdrift

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S