Dansk blog-joke om iPod-killer går verden rundt

Rygterne om Microsofts bebudede iPod-dræber Zune løber hurtigt på nettet. En dansk blog-joke om den bærbare musikafspiller fra Microsoft er på vej verden rundt, selv om det er lodret løgn.

Står det i en weblog, er der nok noget om det. Og handler det om it-giganten Microsoft spreder informationerne sig ofte som en løbeild til nettets fjerneste afkroge på rekordtid.

En blog-joke om Microsofts bebudede iPod-killer Zune fra de danske brødre Lars og Klaus med efternavnet Silberbauer er ingen udtagelse. Den er nu på vej nettet rundt.

Sådan ser den ud

Tirsdag offentliggjorde brødrene på deres blog silberbauer.dk en 'afsløring' af, hvordan Microsoft kommende musikafspiller Zune kommer til at se ud.

Microsofts Zune forventes på markedet til november og er som en rival til Apples populære musikafspiller iPod et af nettets hotte emner.

Det er de danske brødres bud på Zune-afspilleren også ved at blive.

Først dukkede det danske Zune-bud op på sitet The Register, der fangede joken, og siden har 'nyheden' spredt sig til andre it-relaterede nyhedssites.

- Men jeg kan forstå på nogle af de kommentarer, vi har fået, at vores joke er blevet taget alvorligt andre steder som eksempelvis i Brasilien, siger Klaus Silberbauer.

De fleste fanger joken

Klaus Silberbauer kreerede joken om Zune-afspillerens udseende med inspiration fra Microsofts software-baserede medieafspiller.

- De fleste fanger, at det er en joke og flere gør grin med, at vores Zune har et lille felt i øverste højre hjørne, så den kan lukkes eller minimeres som almindelig software, siger Klaus Silberbauer.

Den store opmærksomhed kommer bag på ham, men skyldes sandsynligvis blandt andet, at der flere gange - med eller uden Microsofts viden - er viderebragt produktnyheder fra selskabet i forskellige blogs.

Det undrer ikke Klaus Silberbauer, at Microsoft og stadig flere virksomheder i stigende omfang bruger blog-universet til at kommunikere til mulige kunder.

- Det her viser jo, at det er en nem måde at plante en historie på, og hvor ukritisk nettet på nogle områder fungerer. Det er næsten ligegyldigt, hvad man lægger ud, så er der nogen, der er parart til at bringe det videre, siger Klaus Silberbauer.

Det har Computerworld hermed også gjort.

En udpluk af link til Zune-joken

Zune-joken hos Silberbauer.dk

The Register

Exame Informatica

iPod Hacks

Info

En anden af flere blog-jokes om Zune

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job