Dansk blog-joke om iPod-killer går verden rundt

Rygterne om Microsofts bebudede iPod-dræber Zune løber hurtigt på nettet. En dansk blog-joke om den bærbare musikafspiller fra Microsoft er på vej verden rundt, selv om det er lodret løgn.

Står det i en weblog, er der nok noget om det. Og handler det om it-giganten Microsoft spreder informationerne sig ofte som en løbeild til nettets fjerneste afkroge på rekordtid.

En blog-joke om Microsofts bebudede iPod-killer Zune fra de danske brødre Lars og Klaus med efternavnet Silberbauer er ingen udtagelse. Den er nu på vej nettet rundt.

Sådan ser den ud

Tirsdag offentliggjorde brødrene på deres blog silberbauer.dk en 'afsløring' af, hvordan Microsoft kommende musikafspiller Zune kommer til at se ud.

Microsofts Zune forventes på markedet til november og er som en rival til Apples populære musikafspiller iPod et af nettets hotte emner.

Det er de danske brødres bud på Zune-afspilleren også ved at blive.

Først dukkede det danske Zune-bud op på sitet The Register, der fangede joken, og siden har 'nyheden' spredt sig til andre it-relaterede nyhedssites.

- Men jeg kan forstå på nogle af de kommentarer, vi har fået, at vores joke er blevet taget alvorligt andre steder som eksempelvis i Brasilien, siger Klaus Silberbauer.

De fleste fanger joken

Klaus Silberbauer kreerede joken om Zune-afspillerens udseende med inspiration fra Microsofts software-baserede medieafspiller.

- De fleste fanger, at det er en joke og flere gør grin med, at vores Zune har et lille felt i øverste højre hjørne, så den kan lukkes eller minimeres som almindelig software, siger Klaus Silberbauer.

Den store opmærksomhed kommer bag på ham, men skyldes sandsynligvis blandt andet, at der flere gange - med eller uden Microsofts viden - er viderebragt produktnyheder fra selskabet i forskellige blogs.

Det undrer ikke Klaus Silberbauer, at Microsoft og stadig flere virksomheder i stigende omfang bruger blog-universet til at kommunikere til mulige kunder.

- Det her viser jo, at det er en nem måde at plante en historie på, og hvor ukritisk nettet på nogle områder fungerer. Det er næsten ligegyldigt, hvad man lægger ud, så er der nogen, der er parart til at bringe det videre, siger Klaus Silberbauer.

Det har Computerworld hermed også gjort.

En udpluk af link til Zune-joken

Zune-joken hos Silberbauer.dk

The Register

Exame Informatica

iPod Hacks

Info

En anden af flere blog-jokes om Zune

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos