Dansk blog-joke om iPod-killer går verden rundt

Rygterne om Microsofts bebudede iPod-dræber Zune løber hurtigt på nettet. En dansk blog-joke om den bærbare musikafspiller fra Microsoft er på vej verden rundt, selv om det er lodret løgn.

Står det i en weblog, er der nok noget om det. Og handler det om it-giganten Microsoft spreder informationerne sig ofte som en løbeild til nettets fjerneste afkroge på rekordtid.

En blog-joke om Microsofts bebudede iPod-killer Zune fra de danske brødre Lars og Klaus med efternavnet Silberbauer er ingen udtagelse. Den er nu på vej nettet rundt.

Sådan ser den ud

Tirsdag offentliggjorde brødrene på deres blog silberbauer.dk en 'afsløring' af, hvordan Microsoft kommende musikafspiller Zune kommer til at se ud.

Microsofts Zune forventes på markedet til november og er som en rival til Apples populære musikafspiller iPod et af nettets hotte emner.

Det er de danske brødres bud på Zune-afspilleren også ved at blive.

Først dukkede det danske Zune-bud op på sitet The Register, der fangede joken, og siden har 'nyheden' spredt sig til andre it-relaterede nyhedssites.

- Men jeg kan forstå på nogle af de kommentarer, vi har fået, at vores joke er blevet taget alvorligt andre steder som eksempelvis i Brasilien, siger Klaus Silberbauer.

De fleste fanger joken

Klaus Silberbauer kreerede joken om Zune-afspillerens udseende med inspiration fra Microsofts software-baserede medieafspiller.

- De fleste fanger, at det er en joke og flere gør grin med, at vores Zune har et lille felt i øverste højre hjørne, så den kan lukkes eller minimeres som almindelig software, siger Klaus Silberbauer.

Den store opmærksomhed kommer bag på ham, men skyldes sandsynligvis blandt andet, at der flere gange - med eller uden Microsofts viden - er viderebragt produktnyheder fra selskabet i forskellige blogs.

Det undrer ikke Klaus Silberbauer, at Microsoft og stadig flere virksomheder i stigende omfang bruger blog-universet til at kommunikere til mulige kunder.

- Det her viser jo, at det er en nem måde at plante en historie på, og hvor ukritisk nettet på nogle områder fungerer. Det er næsten ligegyldigt, hvad man lægger ud, så er der nogen, der er parart til at bringe det videre, siger Klaus Silberbauer.

Det har Computerworld hermed også gjort.

En udpluk af link til Zune-joken

Zune-joken hos Silberbauer.dk

The Register

Exame Informatica

iPod Hacks

Info

En anden af flere blog-jokes om Zune

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job