Notabene satser på nye net-medier

Selskabet Notabene.net etablerer egne net-medier for at skabe billigere net-trafik til selskabets annonce-kunder. I første omgang satser direktør Brian Mertz Pedersen på en spil - og filmportal i samarbejde med Blockbuster.

Mediebureauet Notabene.net med foden plantet på den alternative minibørs First North udvider aktiviteterne fra online-markedsføring til udvikling af egne internetmedier.

Med egne medier vil Notabene kunne skabe billigere net-trafik til annonce-kunderne, lyder tanken bag strategien.

I dag skaber Notabene.net blandt andet trafik hos kunderne ved at købe annoncer hos etablerede netmedier.

Det kan gøres billigere, hvis man i højere grad selv ejer medier, hvor annoncerne kan placeres, mener administrerende direktør, Brian Mertz Pedersen.

Billigere trafik

- Vores kunder betaler typisk per klik eller i forhold til det salg, som vores annoncering medfører. Jo mere trafik vi kan skabe, jo mere får vores kunder ud af det, og jo mere tjener vi selv, siger Brian Mertz Pedersen.

I første omgang satser Notabene.net på at etablere en spil- og filmportal i samarbejde med Blockbuster.

Blockbuster udgiver i forvejen 10 gange om året magasinet Premiere, og det er blandt andet artiklerne fra magasinet, der skal udgøre indholdet på den nye portal.

Jobbank med StepStone

Samtidig udvides Notabenes nyerhvervelse Forbrugerlogen.dk med en jobbank, der etableres i samarbejde med rekrutteringsfirmaet StepStone.

Forbrugerlogen har 170.000 tilmeldte brugere, der jævnligt modtager forskellige tilbud via email.

Tanken er, at aktiviteterne også skal omfatte jobtilbud og at brugerantallet skal vokse til 300.000.

Udover at skabe mere trafik til Notabenes annonce-kunder, skal selskabets nye aktiviteter i sig selv bidrage positivt til indtjeningen.

Samme tanke ligger bag et bebudet opkøb af allerede etablerede netmedier i Danmark og Sverige.

Køber medier i Sverige

- Vi er i dialog om flere mulige medier i øjeblikket med henblik på et køb. Det er netmedier, der er interessant for os, fordi de kan skabe noget kvalitetstrafik, siger Brian Mertz Pedersen.

Forventningen er, at den nye strategi samlet set vil løfte både omsætningen og indtjeningen hos Notabene.net, men Brian Mertz Pedersen er endnu ikke klar til at sætte tal på den vækst.

- Vi bruger en del tid og ressourcer på at sætte det hele i gang nu, men det vil sandsynligvis først løfte indtjeningen i første halvår næste år, siger Brian Mertz Pedersen.

Han tilføjer, at Forbrugerlogen allerede nu viser vækst.

- Og hvis vi køber etablerede net-medier, kan det jo også hurtigt give et løft, siger Brian Mertz Pedersen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job