Ford og General Motors med iPods i nye biler

Bilen er kommet et skridt nærmere den dag, hvor den bliver et rullende underholdnings-center. Apples populære musikafspiller iPod skal integreres med nye bilmodeller fra giganterne General Motors og Ford.

Bil-producenterne General Motors og Ford vil med en ny aftale med Apple integrere iPod-musikafspilleren fra Apple Computer i nye bilmodeller.

Den nye aftale forventes yderligere at styrke Apples dominerende rolle på markedet for bærbare musikafspillere, skiver avisen Baltimore Sun

Det er tanken, at den bærbare musikafspiller skal smelte sammen med musikanlæg i kommende modeller fra Ford og General Motors.

Sidstnævnte står blandt andet bag bilmærkerne Buick, Cadillac, Chevrolet og Hummer.

Rullende underholdning

Med iPod-mulighederne tager bilen endnu et skridt på vejen mod at blive et rullende underholdningscenter med eksempelvis dvd-afspillere og satellit-radio.

General Motors satser i første omgang på en iPod-adapter, der vil komme på markedet til til Chevrolet-modeller i løbet af 2007.

Hos Ford vil halvdelen af alle selskabets modeller i 2007 have en indgang til iPod, men det vil også være muligt at koble andre bærbare-musikafspillere til bilernes anlæg.

På længere sigt vil Ford gøre det muligt i endnu højre grad at integrere iPod-afspillere i bilerne.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S