Ford og General Motors med iPods i nye biler

Bilen er kommet et skridt nærmere den dag, hvor den bliver et rullende underholdnings-center. Apples populære musikafspiller iPod skal integreres med nye bilmodeller fra giganterne General Motors og Ford.

Bil-producenterne General Motors og Ford vil med en ny aftale med Apple integrere iPod-musikafspilleren fra Apple Computer i nye bilmodeller.

Den nye aftale forventes yderligere at styrke Apples dominerende rolle på markedet for bærbare musikafspillere, skiver avisen Baltimore Sun

Det er tanken, at den bærbare musikafspiller skal smelte sammen med musikanlæg i kommende modeller fra Ford og General Motors.

Sidstnævnte står blandt andet bag bilmærkerne Buick, Cadillac, Chevrolet og Hummer.

Rullende underholdning

Med iPod-mulighederne tager bilen endnu et skridt på vejen mod at blive et rullende underholdningscenter med eksempelvis dvd-afspillere og satellit-radio.

General Motors satser i første omgang på en iPod-adapter, der vil komme på markedet til til Chevrolet-modeller i løbet af 2007.

Hos Ford vil halvdelen af alle selskabets modeller i 2007 have en indgang til iPod, men det vil også være muligt at koble andre bærbare-musikafspillere til bilernes anlæg.

På længere sigt vil Ford gøre det muligt i endnu højre grad at integrere iPod-afspillere i bilerne.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S