Ford og General Motors med iPods i nye biler

Bilen er kommet et skridt nærmere den dag, hvor den bliver et rullende underholdnings-center. Apples populære musikafspiller iPod skal integreres med nye bilmodeller fra giganterne General Motors og Ford.

Bil-producenterne General Motors og Ford vil med en ny aftale med Apple integrere iPod-musikafspilleren fra Apple Computer i nye bilmodeller.

Den nye aftale forventes yderligere at styrke Apples dominerende rolle på markedet for bærbare musikafspillere, skiver avisen Baltimore Sun

Det er tanken, at den bærbare musikafspiller skal smelte sammen med musikanlæg i kommende modeller fra Ford og General Motors.

Sidstnævnte står blandt andet bag bilmærkerne Buick, Cadillac, Chevrolet og Hummer.

Rullende underholdning

Med iPod-mulighederne tager bilen endnu et skridt på vejen mod at blive et rullende underholdningscenter med eksempelvis dvd-afspillere og satellit-radio.

General Motors satser i første omgang på en iPod-adapter, der vil komme på markedet til til Chevrolet-modeller i løbet af 2007.

Hos Ford vil halvdelen af alle selskabets modeller i 2007 have en indgang til iPod, men det vil også være muligt at koble andre bærbare-musikafspillere til bilernes anlæg.

På længere sigt vil Ford gøre det muligt i endnu højre grad at integrere iPod-afspillere i bilerne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura