Ford og General Motors med iPods i nye biler

Bilen er kommet et skridt nærmere den dag, hvor den bliver et rullende underholdnings-center. Apples populære musikafspiller iPod skal integreres med nye bilmodeller fra giganterne General Motors og Ford.

Bil-producenterne General Motors og Ford vil med en ny aftale med Apple integrere iPod-musikafspilleren fra Apple Computer i nye bilmodeller.

Den nye aftale forventes yderligere at styrke Apples dominerende rolle på markedet for bærbare musikafspillere, skiver avisen Baltimore Sun

Det er tanken, at den bærbare musikafspiller skal smelte sammen med musikanlæg i kommende modeller fra Ford og General Motors.

Sidstnævnte står blandt andet bag bilmærkerne Buick, Cadillac, Chevrolet og Hummer.

Rullende underholdning

Med iPod-mulighederne tager bilen endnu et skridt på vejen mod at blive et rullende underholdningscenter med eksempelvis dvd-afspillere og satellit-radio.

General Motors satser i første omgang på en iPod-adapter, der vil komme på markedet til til Chevrolet-modeller i løbet af 2007.

Hos Ford vil halvdelen af alle selskabets modeller i 2007 have en indgang til iPod, men det vil også være muligt at koble andre bærbare-musikafspillere til bilernes anlæg.

På længere sigt vil Ford gøre det muligt i endnu højre grad at integrere iPod-afspillere i bilerne.

Annonce

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job