Danske studerende til VM i softwareudvikling

En gruppe studerende fra Aarhus Universitet skal deltage i de uofficielle verdensmesterskaber i softwareudvikling, der afholdes i Indien. Danskerne har udviklet sygehus-it til overvågning af operationsstuer.

Et it-projekt på Horsens Sygehus udviklet af fire studerende fra Århus deltager i næste uge i Globale Imagine Cup - det uofficielle verdensmesterskab i softwareudvikling for studerende, der i år finder sted i Indien.

De studerende fra blandt andet Center for Pervasive Healthcare på Aarhus Universitet har udviklet en applikation på Microsoft-teknologi til overvågning af operationsstuer og lokalisering af personalet.

Hvad foregår der?

Med løsningen kan personalet på Horsens Sygehus fra blandt andet et koordineringsrum følge med i, hvad der foregår på operationsstuerne via en touch screen eller mobiltelefon.

Samtidig følges personalets placeringer via bluetooth-enheder, oplyser Microsoft i en pressemeddelelse.

På længere sigt er det ønsket at tilføje stemmestyring og integrere løsningen med sygehusets booking-system og elektroniske patientjournal.

I starten af maj i år kvalificerede det danske projekt sig via den nordiske delfinale i Imagine Cup og fik dermed en finaleplads i den Globale Imagine Cup.

Ved finalen i Delhi i Indien i den kommende uge deltager 72 hold af studerende fra 42 lande. De kæmper om en præmiesum på 750.000 kroner. Flere end 65.000 studerende fra 100 lande har deltaget i de indledende runder.

Relevante link

Læs mere om det danske projekt Det Interaktive Hospital

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos