Danske studerende til VM i softwareudvikling

En gruppe studerende fra Aarhus Universitet skal deltage i de uofficielle verdensmesterskaber i softwareudvikling, der afholdes i Indien. Danskerne har udviklet sygehus-it til overvågning af operationsstuer.

Et it-projekt på Horsens Sygehus udviklet af fire studerende fra Århus deltager i næste uge i Globale Imagine Cup - det uofficielle verdensmesterskab i softwareudvikling for studerende, der i år finder sted i Indien.

De studerende fra blandt andet Center for Pervasive Healthcare på Aarhus Universitet har udviklet en applikation på Microsoft-teknologi til overvågning af operationsstuer og lokalisering af personalet.

Hvad foregår der?

Med løsningen kan personalet på Horsens Sygehus fra blandt andet et koordineringsrum følge med i, hvad der foregår på operationsstuerne via en touch screen eller mobiltelefon.

Samtidig følges personalets placeringer via bluetooth-enheder, oplyser Microsoft i en pressemeddelelse.

På længere sigt er det ønsket at tilføje stemmestyring og integrere løsningen med sygehusets booking-system og elektroniske patientjournal.

I starten af maj i år kvalificerede det danske projekt sig via den nordiske delfinale i Imagine Cup og fik dermed en finaleplads i den Globale Imagine Cup.

Ved finalen i Delhi i Indien i den kommende uge deltager 72 hold af studerende fra 42 lande. De kæmper om en præmiesum på 750.000 kroner. Flere end 65.000 studerende fra 100 lande har deltaget i de indledende runder.

Relevante link

Læs mere om det danske projekt Det Interaktive Hospital

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory