Danske studerende til VM i softwareudvikling

En gruppe studerende fra Aarhus Universitet skal deltage i de uofficielle verdensmesterskaber i softwareudvikling, der afholdes i Indien. Danskerne har udviklet sygehus-it til overvågning af operationsstuer.

Et it-projekt på Horsens Sygehus udviklet af fire studerende fra Århus deltager i næste uge i Globale Imagine Cup - det uofficielle verdensmesterskab i softwareudvikling for studerende, der i år finder sted i Indien.

De studerende fra blandt andet Center for Pervasive Healthcare på Aarhus Universitet har udviklet en applikation på Microsoft-teknologi til overvågning af operationsstuer og lokalisering af personalet.

Hvad foregår der?

Med løsningen kan personalet på Horsens Sygehus fra blandt andet et koordineringsrum følge med i, hvad der foregår på operationsstuerne via en touch screen eller mobiltelefon.

Samtidig følges personalets placeringer via bluetooth-enheder, oplyser Microsoft i en pressemeddelelse.

På længere sigt er det ønsket at tilføje stemmestyring og integrere løsningen med sygehusets booking-system og elektroniske patientjournal.

I starten af maj i år kvalificerede det danske projekt sig via den nordiske delfinale i Imagine Cup og fik dermed en finaleplads i den Globale Imagine Cup.

Ved finalen i Delhi i Indien i den kommende uge deltager 72 hold af studerende fra 42 lande. De kæmper om en præmiesum på 750.000 kroner. Flere end 65.000 studerende fra 100 lande har deltaget i de indledende runder.

Relevante link

Læs mere om det danske projekt Det Interaktive Hospital

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen