Danske studerende til VM i softwareudvikling

En gruppe studerende fra Aarhus Universitet skal deltage i de uofficielle verdensmesterskaber i softwareudvikling, der afholdes i Indien. Danskerne har udviklet sygehus-it til overvågning af operationsstuer.

Et it-projekt på Horsens Sygehus udviklet af fire studerende fra Århus deltager i næste uge i Globale Imagine Cup - det uofficielle verdensmesterskab i softwareudvikling for studerende, der i år finder sted i Indien.

De studerende fra blandt andet Center for Pervasive Healthcare på Aarhus Universitet har udviklet en applikation på Microsoft-teknologi til overvågning af operationsstuer og lokalisering af personalet.

Hvad foregår der?

Med løsningen kan personalet på Horsens Sygehus fra blandt andet et koordineringsrum følge med i, hvad der foregår på operationsstuerne via en touch screen eller mobiltelefon.

Samtidig følges personalets placeringer via bluetooth-enheder, oplyser Microsoft i en pressemeddelelse.

På længere sigt er det ønsket at tilføje stemmestyring og integrere løsningen med sygehusets booking-system og elektroniske patientjournal.

I starten af maj i år kvalificerede det danske projekt sig via den nordiske delfinale i Imagine Cup og fik dermed en finaleplads i den Globale Imagine Cup.

Ved finalen i Delhi i Indien i den kommende uge deltager 72 hold af studerende fra 42 lande. De kæmper om en præmiesum på 750.000 kroner. Flere end 65.000 studerende fra 100 lande har deltaget i de indledende runder.

Relevante link

Læs mere om det danske projekt Det Interaktive Hospital

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S