Cameroun går amok i domænenavne

Det vestafrikanske land Cameroun er gået amok i en opkøbs-rus af domænenavne. Det sker, efter landets domæne-bestyrere har opdaget, at landets eget domæne - .cm - kun ligger et bogstav fra .com.

Cameroun, der ligger i Vestafrika, køber domænenavne op i stor stil, efter det er gået op for de lokale domænebestyrere, at landets eget top-domæne .cm ligger tæt på det meget udbredte .com.

Landet sætter sig ifølge nyhedstjenesten CircleID på alle de navne, det kan komme i nærheden af.

Prøv for eksempel at skrive www.neimanmarcus.cm.

Slåfejlen fører ikke til milliard-web-forretningen, men til en søgeside.

Vil eje så mange som muligt

Det er meget almindeligt at lave slåfejl, og det vil Cameroun drage fordel af ved at eje så mange som muligt af de hjemmesider, der ind imellem ender i Cameroun, fordi brugerne skriver forkert.

Netop slå-fejl i webadresser bliver misbrugt i stor stil af net-pirater, der i stor stil registrerer adresser tæt på originalerne. Det gælder også herhjemme, hvor Klagenævnet for Domænenavne har kørt adskillige sager mod net-pirater.

Cameroun ligger i det vestlige Centralafrika ud til Guineabugten.

Landet grænser til Nigeria, Tchad, Den Centralafrikanske Republik, Republikken Congo og Ækvatorialguinea. Hovedstaden hedder Yaoundé (kilde: Wikipedia).

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S