Cameroun går amok i domænenavne

Det vestafrikanske land Cameroun er gået amok i en opkøbs-rus af domænenavne. Det sker, efter landets domæne-bestyrere har opdaget, at landets eget domæne - .cm - kun ligger et bogstav fra .com.

Cameroun, der ligger i Vestafrika, køber domænenavne op i stor stil, efter det er gået op for de lokale domænebestyrere, at landets eget top-domæne .cm ligger tæt på det meget udbredte .com.

Landet sætter sig ifølge nyhedstjenesten CircleID på alle de navne, det kan komme i nærheden af.

Prøv for eksempel at skrive www.neimanmarcus.cm.

Slåfejlen fører ikke til milliard-web-forretningen, men til en søgeside.

Vil eje så mange som muligt

Det er meget almindeligt at lave slåfejl, og det vil Cameroun drage fordel af ved at eje så mange som muligt af de hjemmesider, der ind imellem ender i Cameroun, fordi brugerne skriver forkert.

Netop slå-fejl i webadresser bliver misbrugt i stor stil af net-pirater, der i stor stil registrerer adresser tæt på originalerne. Det gælder også herhjemme, hvor Klagenævnet for Domænenavne har kørt adskillige sager mod net-pirater.

Cameroun ligger i det vestlige Centralafrika ud til Guineabugten.

Landet grænser til Nigeria, Tchad, Den Centralafrikanske Republik, Republikken Congo og Ækvatorialguinea. Hovedstaden hedder Yaoundé (kilde: Wikipedia).

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S