Cameroun går amok i domænenavne

Det vestafrikanske land Cameroun er gået amok i en opkøbs-rus af domænenavne. Det sker, efter landets domæne-bestyrere har opdaget, at landets eget domæne - .cm - kun ligger et bogstav fra .com.

Cameroun, der ligger i Vestafrika, køber domænenavne op i stor stil, efter det er gået op for de lokale domænebestyrere, at landets eget top-domæne .cm ligger tæt på det meget udbredte .com.

Landet sætter sig ifølge nyhedstjenesten CircleID på alle de navne, det kan komme i nærheden af.

Prøv for eksempel at skrive www.neimanmarcus.cm.

Slåfejlen fører ikke til milliard-web-forretningen, men til en søgeside.

Vil eje så mange som muligt

Det er meget almindeligt at lave slåfejl, og det vil Cameroun drage fordel af ved at eje så mange som muligt af de hjemmesider, der ind imellem ender i Cameroun, fordi brugerne skriver forkert.

Netop slå-fejl i webadresser bliver misbrugt i stor stil af net-pirater, der i stor stil registrerer adresser tæt på originalerne. Det gælder også herhjemme, hvor Klagenævnet for Domænenavne har kørt adskillige sager mod net-pirater.

Cameroun ligger i det vestlige Centralafrika ud til Guineabugten.

Landet grænser til Nigeria, Tchad, Den Centralafrikanske Republik, Republikken Congo og Ækvatorialguinea. Hovedstaden hedder Yaoundé (kilde: Wikipedia).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland