Cameroun går amok i domænenavne

Det vestafrikanske land Cameroun er gået amok i en opkøbs-rus af domænenavne. Det sker, efter landets domæne-bestyrere har opdaget, at landets eget domæne - .cm - kun ligger et bogstav fra .com.

Cameroun, der ligger i Vestafrika, køber domænenavne op i stor stil, efter det er gået op for de lokale domænebestyrere, at landets eget top-domæne .cm ligger tæt på det meget udbredte .com.

Landet sætter sig ifølge nyhedstjenesten CircleID på alle de navne, det kan komme i nærheden af.

Prøv for eksempel at skrive www.neimanmarcus.cm.

Slåfejlen fører ikke til milliard-web-forretningen, men til en søgeside.

Vil eje så mange som muligt

Det er meget almindeligt at lave slåfejl, og det vil Cameroun drage fordel af ved at eje så mange som muligt af de hjemmesider, der ind imellem ender i Cameroun, fordi brugerne skriver forkert.

Netop slå-fejl i webadresser bliver misbrugt i stor stil af net-pirater, der i stor stil registrerer adresser tæt på originalerne. Det gælder også herhjemme, hvor Klagenævnet for Domænenavne har kørt adskillige sager mod net-pirater.

Cameroun ligger i det vestlige Centralafrika ud til Guineabugten.

Landet grænser til Nigeria, Tchad, Den Centralafrikanske Republik, Republikken Congo og Ækvatorialguinea. Hovedstaden hedder Yaoundé (kilde: Wikipedia).

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision