Stort tab til e-læringsfirma bag TV2-portal

Pengene fortsætter med at strømme ud af e-læringsfirmaet Danish Probe, der står bag TV2's nye portal for e-læring.

E-læringsselskabet bag TV2's nye e-læringsportal Videnzonen. Danish Probe, fortsætter trods en vis fremgang med at tabe penge.

Efter et tab på fire millioner kroner i 2004, tabte det lille selskab med blot fem medarbejdere en million kroner i 2005.

Ifølge administrerende direktør, Jesper Lohse, skyldes underskuddet, at e-læring i Danmark har kørt på lavt blus i et par år efter nogle tidligere års fremgang.

Opdaterede produkter

- Vi har brugt de dårlige år til at opdatere vores produkter og lave nye tiltag, fortæller Jesper Lohse.

Han vil ikke sige yderligere om selskabet, men henviser alene til regnskabets beretning, fordi han frygter, at konkurrenterne vil misbruge oplysningerne.

Sikkert er det dog, at Danish Probe forventer et positivt resultat i 2006 og fortsat vækst.

Det skyldes ikke mindst TV2's e-læringsportal Videnzonen.tv2.dk, der gik online i sidste uge.

Portalen tjener også som en kursusportal for tilmelding til blandt andet AOF's aftenskolekurser, hvor den nye sæsons katalog udkommer i denne uge.

- Vi kan allerede nu se, at forretningen går meget bedre i år. Der er væsentlig vækst på alle fronter, siger Jesper Lohse.

Det understreges af, at selskabets underskud er blevet reduceret fra fire millioner kroner til en million kroner.

Baggrunden for den store fremgang ønsker Jesper Lohse heller ikke at løfte sløret for.

- Egentlig ville jeg gerne kommentere, men der er blevet skrevet ting, som konkurrenterne bruger mod os, så det vil jeg ikke, forklarer Jesper Lohse, direktør i Danish Probe

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS