Regeringens finanslov skyder penge i it-reformer

Med et overskud på statens budget på 60 milliarder kroner har finansminister Thor Pedersen (V) fundet plads til nye initiativer for 8,8 milliarder kroner. Der er ekstra penge til it hos Skat, politiet og domstolene.

Der er langt mellem nye it-initiativerne i regeringens forslag til finansloven for 2007, der imidlertid lægger op til at skyde nye penge i igangværende it-projekter.

Der er blandt andet ekstra penge til de igangværende it-moderniseringer hos politiet og domstolene og til it hos den fælles skatteenhed Skat.

Det fremgår af regeringens forslag til finansloven for 2007, som finansminister Thor Pedersen tirsdag har præsenteret i Finansministeriet.

Med et overskud på cirka 60 milliarder kroner på statens husholdningsbudget er der fundet plads til forslag til nye initiativer for 8,8 milliarder kroner.

Penge til it-reformer

Sundheds-, ældre- og børneområdet æder en god del af kagen, men der er også fundet to milliarder kroner, der skal skydes i regeringens globaliseringspulje samt forskning, uddannelse, innovation og iværksætteri.

Beløbet ventes at være stigende hvert år frem til 2010.

Regeringen lægger med forslaget til finansloven for 2007 endvidere op til at bruge en ekstra halv milliard kroner i den bebudede politireformen og til forbedringer af indsatsen mod terror.

Det meste af beløbet går til en tilpasning af it-systemerne og nye it-investeringer. Også den igangværende modernisering af politiets elektroniske systemer til sagsbehandling (ESDH) får ifølge forslaget et løft.

Endvidere vil regeringen investere i det kommende fælles system til beredskabets radiokommunikation, fremgår det.

Der er i 2007 lagt op til at give 160 millioner kroner til den igangværende reform af domstolene og den storstilede digitalisering af tinglysningen, som allerede er sat i gang.

Fra 2007 til 2010 skydes der 450 millioner kroner i domstolene.

Skat skal effektivisere

Regeringen lægger med forslaget til finansloven op til at hente effektiviseringsgevinster på en række områder.

Blandt andet skal det være 25 procent billigere at drive Skat i 2010, end i det var i 2004.

Skatteenheden Skat opstod sidste år i en fusion af de kommunale skatteforvaltninger og det tidligere ToldSkat og skruede i den forbindelse op for digitaliseringen.

Ifølge finanslovsforlaget bruges der samlet set knap 600 millioner kroner i den modernisering af Skats it-systemer, som allerede er sat i gang. I 2007 og 2008 er der afsat 25 millioner kroner årligt.

For at sikre en yderligere effektivisering af statens indkøb, vil regeringen ifølge forslaget til finansloven satse på nye fælles indkøbsaftaler.

Der iværksættes på den baggrund et statsligt indkøbsprogram, der skal omfatte en række områder. Der fremhæves blandt andet indkøb af computere og servere.

Relevante link

Regeringens forslag til finansloven

Se animation af forslaget til finansloven

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S