R efterlyser åbne standarder i finansloven

Det Radikale Venstre og Enhedslisten undrer sig over, at Folketingets beslutning om at indføre åbne standarder ikke følges op med regeringens forslag til finansloven. Dansk IT frygter, at standard-arbejdet ikke kommer i mål uden flere midler.

Der mangler it-visioner i regeringens finanslovsforslag, der tirsdag blev præsenteret af finansminister Thor Pedersen (V) i Finansministeriet.

Det mener Det Radikale Venstre finans- og it-ordfører Morten Helveg Petersen, der får støtte af Enhedslistens it-ordfører Per Clausen.

- Der kan være fornuft nok i de forslag, som regeringen er kommet frem med, men jeg kan ikke få øje på it-initiativer, der får mig til at spærre øjnene op. Det havde været oplagt eksempelvis at gøre noget i forlængelse af Folketingets beslutning om at indføre åbne standarder i det offentlige, siger Morten Helveg Petersen.

Parat til at afsætte penge

Når Det Radikale Venstre kommer med et udspil forud for forhandlingerne om finansloven, vil partiet ifølge Morten Helveg Petersen være parat til at afsætte penge til arbejdet med at gennemføre beslutningen om åbne standarder.

Enhedslistens it-ordfører Per Clausen efterlyser en finanslov med et generelt it-løft til det offentlige.

Han mener, at regeringen samtidig burde sætte gang i arbejdet med at udbrede åbne standarder i kølvandet på Folketingets beslutning.

Efterlyser flere midler

Hos Dansk IT har direktør Tony Franke endnu ikke fået nærlæst regeringens finanslovsforslag, men når det sker, bliver det for at kunne komme med input til, hvor der er behov for et løft.

Allerede nu ser Tony Franke dog et behov for, at der bliver afsat flere midler til at gennemføre beslutningen om at indføre åbne standarder i det offentlige.

- Vi frygter, at vi ikke kommer i mål med arbejdet med åbne standarder, hvis der ikke afsættes midler til at føre beslutningen ud i livet. Det har videnskabsminister Helge Sander indtil videre ikke været indstillet på at gøre, siger Tony Franke.

Han mener, at der blandt andet er behov for midler til at sætte ekstra skub i arbejdet med at få udviklet et sæt fælles åbne standarder, som det offentlige kan benytte i implementeringen af Folketingets beslutning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS