Front-data sætter nyt datterselskab i søen

Hosting-selskabet Front-data har fordoblet sit overskud og benytter medvinden til at etablere en ny virksomhed med fokus på ekstern back up. "Vi går ind på et marked i rivende udvikling, siger direktøren."

I den lune rygvind fra et millionoverskud stifter hosting-virksomheden Front-data datterselskabet Front-safe, som tilbyder ekstern backup og arkivering.

- Front-safe går ind på et marked i rivende udvikling, siger Peter M. Nielsen.

Han er administrerende direktør for Front-safe og har ambitioner om, at virksomheden skal blive en af de toneangivende virksomheder inden for ekstern backup og arkivering.

IDC: Markedet vokser
At markedet for remote backup og arkiverings-løsninger vokser, støtter analysehuset IDC, som vurderer, at markedet alene herhjemme vokser med knap 100 millioner kroner fra 2006 til 2011.

- Vores produktplatform kan bruges på forskellige måder. For eksempel kan en kunde, der vil ind på markedet for remote back up, købe produktet hos os, markedsføre det som sit eget produkt, hvor vi så tager os af den tekniske drift, siger Peter M. Nielsen.

Han tror, at det direkte traditionelle salg af back up-løsninger vil udgøre 60 procent af omsætningen, mens det indirekte salg vil stå for de sidste 40 procent af omsætningen.

Direkte løgn

Front-safes direktør mener, at det er direkte løgn, når IDC-analytiker Claus Egge i en artikel på Computerworld Online siger, at der ingen udbydere findes herhjemme af ILM-løsninger (Information Lifecycle Management).

- Vi er her i hvert fald. Vi gennemfører altid en ILM-analyse hos kunden, før vi kan beslutte, hvad der vil være det rigtige at gøre med hensyn til ekstern back up i high end-markedet, fastslår Peter M. Nielsen.

Han vil ikke sige noget om forventningerne til det nye selskabs første regnskabsmæssige resultater udover, at firmaet "nyder godt af at være en del af et velfungerende hosting-center."

Top 100-kontrakt

Front-safe er kommet godt fra start, da ledelsen netop har sat sidste underskrift på en kontrakt på remote backup med en dansk top 100 virksomhed.

- Jeg kan ikke sige, hvem det er, men det er en virksomhed med en omsætning på omkring en milliard kroner og mere end 500 ansatte, siger Peter M. Nielsen.

Posten som salgsdirektør hos Front-safe bliver besat af Thomas Bak, der lige som den administrerende direktør kommer fra en stilling i Munk Hosting.

De to direktører sidder på 40 procent af aktierne i Front-safe, mens JS Holding, som også ejer Front-data, ejer de sidste 60 procent.

Mor med medvind

Front-safes moderselskab, Århus-virksomheden Front-data Danmark, har netop afsluttet det bedste regnskab i virksomhedens historie.

Bruttofortjenesten er øget med 24 procent til 21 millioner kroner fra 17,2 millioner sidste år. Samtidig er overskuddet før skat fordoblet til 2,2 millioner kroner.

Front-data Danmark leverer hosting af it-platforme, udvikler virksomhedssystemer og databaseløsninger, samt infrastruktur og citrix-løsninger.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S