Tjener millioner på at droppe nørd-snakken

Softwarehuset CapaSystems var indtil marts en teknikorienteret biks befolket med nørder. Så blev medarbejderne enige om en vision og en strategi, og siden da er bruttofortjenesten steget med 50 procent.

Igennem mange år har softwarehuset CapaSystems solgt sine løsninger med fokus på teknikken bag.

Den strategi har givet svingende resultater og kostede fra november sidste år til marts i år ni af de 29 ansatte deres job.

- I marts satte vi os ned i to dage for at finde ud, hvad vi ville og fastlagde en strategi for virksomheden, fortæller Nicolai Stumpe, der samtidig overtog posten som administrerende direktør for CapaSystems.

En afgørende del af strategien er at se på, hvad kunden kan få ud af en system management-løsning fra selskabet snarere end at sælge løsningen på den bagvedliggende teknik.

Omgående resultat

Den økonomiske konsekvens af, at CapaSystems fik sig en strategi og en vision, slog straks overbevisende igennem.

I regnskabsårets første otte måneder fra 1. juli 2005 til 1. marts 2006 havde firmaet en bruttofortjeneste på godt otte millioner kroner.

Men fra udklækningen af strategien først i marts til regnskabsårets afslutning 30. juni nåede CapaSystems en bruttofortjeneste på godt 12 millioner kroner. Det vil sige 50 procent mere på den halve tid.

- Vi har aldrig haft hverken en strategi eller en egentlig vision, så det var virkelig en milepæl for os med den strategi. Og det at kigge på udbyttet for kunden i stedet for teknikken er også en stor ændring i vores lille teknikbiks, fastslår Nicolai Stumpe, der har arbejdet for CapaSystems i forskellige funktioner gennem de sidste 12 år.

MS et nødvendigt onde

Konkurrencen mærker CapaSystems især fra Microsoft, der paradoksalt nok er både samarbejdspartner og konkurrent.

- Microsoft er et nødvendigt onde for, at vi kan eksistere, men samtidig er vi Guldpartner og leverer værktøjer til Microsofts konkurrerende produkt Systems Management Server, siger Nicolai Stumpe.

CapaSystems bruttofortjeneste ligger kun få millioner kroner under omsætningen, der ikke offentliggøres i regnskabet.

Årsagen til den lille forskel er ifølge Nicolai Stumpe, at selskabet ejer sit produkt og kun har få udgifter udover de helt basale til løn et cetera.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job