Unik søgeteknologi får 30 millioner

Den svenske virksomhed bag billedsøgemaskinen Polar Rose får 30 millioner danske venturekroner. "Ideen bag Polar Rose er unik og har potentiel stor gennemslagskraft," siger Claus Højbjerg Andersen, Nordic Venture Partners.

Den svenske iværksættervirksomhed Polar Rose får tilført 30 millioner kroner fra ventureselskabet Nordic Venture Partners. Pengene skal bruges til at bygge videre på virksomhedens unikke søgeteknologi, der kan identificere mennesker ud fra billeder på nettet.

– Ideen bag Polar Rose er unik og har potentiel stor gennemslagskraft. Billedanalyse har hidtil været forbeholdt målrettede applikationer inden for sikkerhed. Men her bruges den til at organisere billeder på nettet og derved forbedre adgangen til information, siger manden med pengene, Claus Højbjerg Andersen, partner i Nordic Venture Partners, der administrerer 2,3 milliarder kroner i 23 selskaber.

At det netop er danske venturepenge, der hældes i den Malmø-baserede virksomhed er ikke tilfældigt.

Polar Rose's administrerende direktør og partner er den danske iværksætter Nikolaj Nyholm, som stiftede Speednames i 1999. Han blev tidligere på året hentet over sundet for at omsætte den svenske billedidentifikationsteknologi til et brugbart produkt og en holdbar forretning.

Tryk på rosen

Teknologien bag billedsøgemaskinen består af et lille program, der finder ansigter i billeder på nettet. Ansigterne markeres med en rose. Et tryk på rosen giver svar på, hvem personen er, og hvem personen ligner. Brugeren kan også skrive information om personen, hvis personen ellers er bekendt.

En tilhørende søgemaskine lagrer de noterede billeder, som bliver stillet til rådighed for alle andre netsurfere. Polar Rose kan også lede efter billeder med for eksempel "bedstemor" eller "Ib fra Brørup" på brugerens online fotoalbum.

En udvalgt skare af brugere får i første omgang lov til at teste Polar Rose-programmet. Efterhånden som kapaciteten øges, bliver gradvist flere brugere lukket ind.

Der vil altid være en gratis version af Polar Rose, mens den første betalingsversion efter planen kommer til årsskiftet. Den kommercielle version af programmet skal blandt andet kunne håndtere billeder på brugerens egen computer.

Gør ligesom Skype

Den måde at markedsføre sig på minder en del om et andet dansk/svensk iværksætterteam. Da Janus Friis og Niklas Zennström lancerede Skype kastede de også deres software gratis på nettet, mens den kommercielle del i form af services og avancerede funktioner kom til senere.

Om den danske investering i virksomheden siger Nikolaj Nyholm, at investeringen er altafgørende for at kunne skalere projektet tilpas hurtigt til at bide sig fast, inden de etablerede søgemaskiner følger efter.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car