Det offentlige er langt fra åbne standarder

Projektet med åbne standarder i det offentlige kommer til at tage lang tid. Centrale spillere på miljøområdet mener, at den realistiske tidshorisont er mellem fem og otte år, før de åbne standarder er fuldt udbredt.

Ting tager tid. Åbne standarder tager lang tid.

Så kort kan signalet fra de centrale parter i arbejdet med it-standardiseringer på miljøområdet tolkes efter en workshop i går.

Deltagerne blev bedt om at vurdere en realistisk tidshorisont for udbredelse af åbne it-standarder på miljøområdet. 84 procent af dem mente, at det vil tage mere end fem år. En femtedel af deltagerne vurderede ligefrem, at det vil tage mere end otte år.

Det var omkring 40 topfolk fra branche, stat og kommuner, som var samlet til workshoppen, hvor deltagerne blandt andet lavede en række hurtige afstemninger.

Kan bidrage til samfundsøkonomien

Hele 76 procent af deltagerne mente, at åbne standarder vil kunne bidrage positivt til samfundsøkonomien. Det store udbytte ser dog ud til at være langt ude i fremtiden.

Det var Dansk IT, IT-Branchen og Dansk Handel og Service, der stod bag workshoppen. Erhvervspolitisk konsulent hos Dansk Handel og Service, Christian Ohm, forklarer, at møderne blandt andet skal synliggøre, at åbne standarder i det offentlige er meget mere end OpenDocument.

- Vi mener ikke, at der har været tilstrækkeligt fokus på datastandarder. De er grundlæggende for sammenhængen i det offentlige, siger Christian Ohm. Han peger på, at åbne standarder skal sikre flere leverandører.

- Samtidig viser sommerens beslutning, at der skal fokus på åbenhed i udviklingen af standarderne, siger Christian Ohm med henvisning til, at Folketinget før sommerferien besluttede at indføre åbne standarder i hele den offentlige sektor.

Stort behov for standard

Miljøminister Connie Hedegaard påpegede på mødet, at miljøområdet har et utroligt stort dokumentationsbehov og står over for store udfordringer, når det gælder standarder.

- Der er allerede en masse data, og det er fuldstændig afgørende at de fortsat kan bruges, og at vi får et sammenligneligt grundlag, lød det fra Connie Hedegaard.

I første omgang har miljøområdet en stor opgave i forhold til almindelig standardisering og harmonisering af data fra amterne. Dertil kommer åbne it-standarder. Endelig skal systemerne fremtidssikres, så systemerne er åbne i forhold til EU’s systemer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job