Det offentlige er langt fra åbne standarder

Projektet med åbne standarder i det offentlige kommer til at tage lang tid. Centrale spillere på miljøområdet mener, at den realistiske tidshorisont er mellem fem og otte år, før de åbne standarder er fuldt udbredt.

Ting tager tid. Åbne standarder tager lang tid.

Så kort kan signalet fra de centrale parter i arbejdet med it-standardiseringer på miljøområdet tolkes efter en workshop i går.

Deltagerne blev bedt om at vurdere en realistisk tidshorisont for udbredelse af åbne it-standarder på miljøområdet. 84 procent af dem mente, at det vil tage mere end fem år. En femtedel af deltagerne vurderede ligefrem, at det vil tage mere end otte år.

Det var omkring 40 topfolk fra branche, stat og kommuner, som var samlet til workshoppen, hvor deltagerne blandt andet lavede en række hurtige afstemninger.

Kan bidrage til samfundsøkonomien

Hele 76 procent af deltagerne mente, at åbne standarder vil kunne bidrage positivt til samfundsøkonomien. Det store udbytte ser dog ud til at være langt ude i fremtiden.

Det var Dansk IT, IT-Branchen og Dansk Handel og Service, der stod bag workshoppen. Erhvervspolitisk konsulent hos Dansk Handel og Service, Christian Ohm, forklarer, at møderne blandt andet skal synliggøre, at åbne standarder i det offentlige er meget mere end OpenDocument.

- Vi mener ikke, at der har været tilstrækkeligt fokus på datastandarder. De er grundlæggende for sammenhængen i det offentlige, siger Christian Ohm. Han peger på, at åbne standarder skal sikre flere leverandører.

- Samtidig viser sommerens beslutning, at der skal fokus på åbenhed i udviklingen af standarderne, siger Christian Ohm med henvisning til, at Folketinget før sommerferien besluttede at indføre åbne standarder i hele den offentlige sektor.

Stort behov for standard

Miljøminister Connie Hedegaard påpegede på mødet, at miljøområdet har et utroligt stort dokumentationsbehov og står over for store udfordringer, når det gælder standarder.

- Der er allerede en masse data, og det er fuldstændig afgørende at de fortsat kan bruges, og at vi får et sammenligneligt grundlag, lød det fra Connie Hedegaard.

I første omgang har miljøområdet en stor opgave i forhold til almindelig standardisering og harmonisering af data fra amterne. Dertil kommer åbne it-standarder. Endelig skal systemerne fremtidssikres, så systemerne er åbne i forhold til EU’s systemer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos