Vil give kunderne et alternativ til plattenslagere

CMS-leverandøren Dynamicweb Software har købt halvdelen af aktierne i Infosystem, der beskæftiger sig med søgemaskineoptimering. Målet er at tilbyde kunderne et alternativ til de mange plattenslagere på markedet, siger Dynamicwebs direktør.

Leverandøren af content management-systemer (CMS) Dynamicweb Software er blevet medejer af søgemaskineoptimerings-virksomheden Infosystem.

- Vi har købt halvdelen af aktierne i Infosystem for at kunne tilbyde søgemaskine-optimering til først og fremmest de 2.000 virksomheder, der bruger vores CMS-system Dynamicweb, siger Christian Beer, der er administrerende direktør i Dynamicweb Software.

Mange plattenslagere

Christian Beer mener, at der findes mange plattenslagere inden for søgemaskine-optimering, og han vil gerne kunne levere et produkt, som kunden kan stole på.

- Rent teknisk er det også en stor fordel, at vi kender kundens platform. Det kan betyde, at kunden får en billigere løsning eller får mere søgemaskine-optimering for de samme penge, siger Christian Beer, der understreger, at der selvfølgelig også er masser af reelle optimeringskonkurrenter.

Infosystem skifter i forbindelse med salget af halvdelen af aktierne navn til Dynamicweb Internet Marketing, og et de første fælles produkter bliver et simuleringsmodul, der kan købes til alle versioner af Dynamicweb CMS.

- Ved at simulere en Google-søgning af en webløsning, kan vi give kunden et ret godt indtryk af, om siden lever op til de krav og betingelser, som Google stiller, siger Christian Beer.

Skal tjene penge

Han regner med, at erhvervelsen af Infosystem-aktierne nok skal trække noget omsætning hjem, men ikke i en grad, så Dynamicweb skal til at ændre i budgetterne.

- Men på længere sigt skal vi da tjene penge også på søgemaskine-optimering, ellers havde vi ikke købt aktierne, siger Dynamicweb-direktøren.

Konkurrencen inden for selskabets kerneområde, CMS-systemer, mærker Dynamicweb især fra CMS-leverandører som Sitecore, Synkron, Tangora og Composite.

Dynamicwebs omsætning steg sidste år med 44 procent primært på grund af øget softwaresalg, der så trækker indtægter fra opdateringer og driftsaftaler med sig.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S