Nokia: Mobilt WiMax kan blive et hit

Teknologigiganten Nokia peger på mobil WiMax som en lovende teknologi for de selskaber, der omkring årtusindeskiftet tabte kampen om de kostbare licenser.

Espoo, Finland : Selv om blækket dårligt er blevet tørt på de milliardregninger, som europæiske teleselskaber har skrevet ud for investeringer i netværk til 3G-mobiltelefoni, kan der være yderligere konkurrence på vej på det mobile bredbåndsmarked.

I en ny rapport om mobilt WiMax udarbejdet af Nokia, peger selskabet nemlig på teknologien som en lovende alternativ mobil platform for teleselskaber, der ikke har en 3G infrastruktur.

WiMax - også kendt som 802.16 - er en trådløs standard, der gør det muligt at dække områder på mange kilometer kilometer. Den kan minde om WiFi, men giver en betydelig bredere dækning.

Videreudvikling nødvendig

I udgangspunktet var WiMax en teknologi primært rettet til brugere af faste bredbåndsopkoblinger i områder, hvor det ikke var teknisk muligt eller profitabelt at tilbyde bredbånd via, for eksempel, ADSL.

Men en videreudvikling af standarden gør det også muligt for den at håndtere mobile terminaler, vurderer Nokia i rapporten.

- Det mobile WiMax vil tilbyde et langt bredere udvalg af applikationer, såsom at udvide eksisterende WiFi kontornetværk, og dermed give brugerne konstant adgang, når de er ude af kontoret, skriver selskabet

Salg begynder i 2008

Nokias chief technology officer, Tero Ojanperä, forventer, at Nokia vil begynde at sælge telefoner, der kan roame på WiMax fra 2008.

Det er stadig tidligt, men succesen for WiMax synes sikret på grund af den store opbakning teknologien har fået, med udbredt og aktivt samarbejde på tværs af industrier.

For mobile netværksoperatører, der allerede har 3G netværk peger Nokia på såkaldt Long Term Evolution of Universal Terrestrial Radio Access Network, mundret forkortet til LTE, som en logisk udviklingsvej.

LTE tilbyder hastigheder på mellem 50 og 100 mbps.

Nokia forventer, at LTE, der kan give mobile opkoblingshastigheder på højde med nutidens faste forbindelser, vil være i kommerciel distribution fra 2009.

Det stadig stigende antal teknologier gør dog ikke nødvendigvis livet lettere for teleoperatørerne, når de skal træffe langsigtede investeringsbeslutninger.

- Der er ingen nemme svar, påpeger Tero Ojanperä, Nokias chief technology officer.

- Enhver operatør må kigge på sine udviklingsplaner, på hvilket spektrum, der er til rådighed, siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S