Dansk Tetra-firma skal bekæmpe terror i Jordan

Damm Cellular Systems i Sønderborg skal sammen med franske Thales Communication levere et Tetra-baseret kommunikationssystem til Jordan. Ordren kan åbne døren til andre lande i regionen for den danske televirksomhed.

Det er på en trist baggrund, at ordren er kommet i hus, men ikke desto mindre har sønderjyske Damm Cellular Systems god grund til at glæde sig over, at virksomheden nu skal levere et omfattende Tetra-netværk (Terrestrial Trunked Radio) til Jordan.

Netværket skal bruges til at sikre, at der kan kommunikeres på tværs af myndighederne ved eventuelle terrorangreb.

Samarbejder med fransk virksomhed

Det er det franske Thales Communication, der er hovedleverandør, men også Damm Cellular Systems, der samarbejder med Thales, vil tjene et tocifret millionbeløb på ordren til Jordan.

- Vi leverer radiosystemerne, hvilket vil sige de bagvedliggende basestation-systemer og det programmel, der skal bruges, for at man kan lave Tetra netværk, fortæller salgsdirektør Moritz Hynkemejer fra Damm Cellular Systems.

Thales opgave er at sikre selve installationen og integrationen i Jordan samt at levere en række applikationer.

Terrortrussel giver muligheder

Jordans behov for et nyt kommunikationsnet til de forskellige beredskabs- og sikkerhedsmyndigheder udspringer blandt andet af, at landet sidste år blev ramt af terrorangreb på tre hoteller, der kostede mange menneskeliv.

Dengang viste det sig, at der var store kommunikationsproblemer mellem de forskellige myndigheder i landet.

- Så besluttede Jordan, at man nu ville have et net, så man kan kommunikere på tværs af de forskellige sikkerhedsmyndigheder, hvis lignende situationer opstår. I hvert fald kan man sikre, at man får en bedre kommunikation på tværs af de forskellige enheder med det her net, siger Moritz Hynkemejer.

Netop terrortruslen i både Mellemøsten og andre områder i verden, kan vise sig at resultere i yderligere ordrer til Damm Gruppen, der beskæftiger omkring 50 medarbejdere og henter cirka 85 procent af omsætningen på eksportmarkederne.

- Behovet er det samme i mange andre lande. Tetra er på vej til at vinde udbredelse rundt omkring i hele verden, og der er ikke nogen tvivl om, at ud over Europa, så er Mellemøsten også et interessant område, ligesom det også er tilfældet med Fjernøsten og Syd- og Mellemamerika, fortæller Moritz Hynkemejer.

Tetra kan bruges til mange ting

Salgsdirektøren ønsker ikke at afsløre, hvor stor ordren præcis er, men han fortæller, at virksomheden allerede har det mandskab, man har brug for til opgaven.

De første leverancer til Jordan falder i januar, og første fase af nettet på mere end 70 basestationer er planlagt til levering og færdig installering i løbet af efteråret 2007.

Tetra-standarden bruges efterhånden i mere end 70 lande til alt lige fra beredskabet til militæret og store begivenheder som for eksempel de Olympiske Lege i Athen.

Damm Cellular Systems er også med i kampen om at levere det kommende danske nødberedskabsnet, der også er baseret på Tetra.

Her er Damms Tetrastar gået sammen i et konsortium med, SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS