Dansk Tetra-firma skal bekæmpe terror i Jordan

Damm Cellular Systems i Sønderborg skal sammen med franske Thales Communication levere et Tetra-baseret kommunikationssystem til Jordan. Ordren kan åbne døren til andre lande i regionen for den danske televirksomhed.

Det er på en trist baggrund, at ordren er kommet i hus, men ikke desto mindre har sønderjyske Damm Cellular Systems god grund til at glæde sig over, at virksomheden nu skal levere et omfattende Tetra-netværk (Terrestrial Trunked Radio) til Jordan.

Netværket skal bruges til at sikre, at der kan kommunikeres på tværs af myndighederne ved eventuelle terrorangreb.

Samarbejder med fransk virksomhed

Det er det franske Thales Communication, der er hovedleverandør, men også Damm Cellular Systems, der samarbejder med Thales, vil tjene et tocifret millionbeløb på ordren til Jordan.

- Vi leverer radiosystemerne, hvilket vil sige de bagvedliggende basestation-systemer og det programmel, der skal bruges, for at man kan lave Tetra netværk, fortæller salgsdirektør Moritz Hynkemejer fra Damm Cellular Systems.

Thales opgave er at sikre selve installationen og integrationen i Jordan samt at levere en række applikationer.

Terrortrussel giver muligheder

Jordans behov for et nyt kommunikationsnet til de forskellige beredskabs- og sikkerhedsmyndigheder udspringer blandt andet af, at landet sidste år blev ramt af terrorangreb på tre hoteller, der kostede mange menneskeliv.

Dengang viste det sig, at der var store kommunikationsproblemer mellem de forskellige myndigheder i landet.

- Så besluttede Jordan, at man nu ville have et net, så man kan kommunikere på tværs af de forskellige sikkerhedsmyndigheder, hvis lignende situationer opstår. I hvert fald kan man sikre, at man får en bedre kommunikation på tværs af de forskellige enheder med det her net, siger Moritz Hynkemejer.

Netop terrortruslen i både Mellemøsten og andre områder i verden, kan vise sig at resultere i yderligere ordrer til Damm Gruppen, der beskæftiger omkring 50 medarbejdere og henter cirka 85 procent af omsætningen på eksportmarkederne.

- Behovet er det samme i mange andre lande. Tetra er på vej til at vinde udbredelse rundt omkring i hele verden, og der er ikke nogen tvivl om, at ud over Europa, så er Mellemøsten også et interessant område, ligesom det også er tilfældet med Fjernøsten og Syd- og Mellemamerika, fortæller Moritz Hynkemejer.

Tetra kan bruges til mange ting

Salgsdirektøren ønsker ikke at afsløre, hvor stor ordren præcis er, men han fortæller, at virksomheden allerede har det mandskab, man har brug for til opgaven.

De første leverancer til Jordan falder i januar, og første fase af nettet på mere end 70 basestationer er planlagt til levering og færdig installering i løbet af efteråret 2007.

Tetra-standarden bruges efterhånden i mere end 70 lande til alt lige fra beredskabet til militæret og store begivenheder som for eksempel de Olympiske Lege i Athen.

Damm Cellular Systems er også med i kampen om at levere det kommende danske nødberedskabsnet, der også er baseret på Tetra.

Her er Damms Tetrastar gået sammen i et konsortium med, SAAB Communications, Mærsk Data Defence og ELTEL Network Telecom.

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S