HK/Privat vil tvinge e-mærket igennem

Fagforbundet HK/Privat vil have tvungen e-mærkning af internetbutikker. Kritikere mener, at kunderne er helt sikre, når det gælder det, de frygter mest - misbrug af kreditkortoplysninger.

Mange danskere er bekymrede for at handle i en internetbutik, og derfor argumenterer fagforbundet HK/Privat for, at internetbutikker skal tvinges til at bruge penge og ressourcer på at lade sig e-mærke.

Formålet med e-mærket er, at det skal være en garanti for, at en internetbutik lever op til en række lovgivningsmæssige såvel som etiske krav.

- Mange af vores medlemmer handler på internettet, og vi mener, at e-mærket bør være lovpligtigt, fordi det sikrer forbrugeren maksimalt på områder som brug af personlige oplysninger, fortrydelse af køb, tilbagebetaling og returnering af varer, siger Leif Limkilde Bloch, der er it-konsulent i HK/Privat og HK's repræsentant i E-handelsfonden, der varetager e-mærkningsordningen.

Ikke kundens problem

I en undersøgelse foretaget af Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH) og E-handelsfonden svarer 40 procent af 1.624 svarpersoner, at de vil være bekymrede over at afgive deres kreditkortoplysninger ved køb af varer over nettet.

Men lige præcis når det gælder misbrug af kreditkortoplysninger, er de danske internetkunder godt sikret mod svindel.

– At der skulle være en økonomisk risiko for forbrugerne ved at handle via internet er noget vrøvl. Den risiko har udbydere og kortudstedere opfundet for at dæmpe folks lyst til at handle elektronisk. Hvis noget går galt, er det dem, der må bære tabet, ikke forbrugeren.

Sådan har advokat og bestyrelsesmedlem i FDIH (Foreningen af Dansk InternetHandel) Martin von Haller Grønbæk tidligere sagt til Computerworld.

E-mærke verden over

HK/Privat ønsker ikke bare, at danske internetbutikker skal tvinges til en e-mærkning, men også, at mærkningen udbredes internationalt.

- Når du handler på en udenlandsk hjemmeside, er der større risiko for eksempelvis at blive snydt af sælgeren, fordi den danske lovgivning ikke nødvendigvis kan gøre sig gældende i udlandet. Med en europæisk udgave af e-mærket, kan vi bedre kontrollere udenlandske onlinebutikker og sikre forbrugerne den sikkerhed og tryghed, de har krav på, siger Leif Limkilde Bloch.

Men igen. Hvis ikke forretningen leverer varen som aftalt eller kundens kreditkortoplysninger opsnappes og misbruges, så er det udbydere og kortudstedere, der hænger på svindlen - ikke forbrugeren.

Prisen for at blive e-mærket er et årligt kontingent på 2.125 til 7.625 kroner og derudover, hvad det koster at bygge internetbutikkens systemer om, så de lever op til e-mærkekravene.

E-handelsfonden er en non-profit fond, stiftet i 2000 af Forbrugerrådet, Dansk Handel & Service, Finansrådet, HTS, Dansk Industri, ITEK, Dansk IT, ITK, IT-Brancheforeningen, FDIH og HK.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere