Torsdagens aviser om it

Skype satser stort på web-tv. Bredbånd dyrere uden for København. Gebyrfrit betalingskort fra Lån og Spar. Sonofon bag ny mobil musikbutik. Blog hitter i fødevare-forsøg. Stadigt flere skifter telefonselskab. Fotos af sigtede og dømte i edb-register. Halver regningen på mobile udlandsopkald. Nordeas netbank klar til håndtering af e-faktura.

Skype satser stort på web-tv

Den danske Skype-stifter og milliardær Janus Friis satser nu på en ny portal på nettet, hvor man gratis kan se kvalitets-tv. ”Vi arbejder nu på at tage det bedste af internettet og sætte det sammen med det bedste ved tv,” siger Janus Friis, der venter, at den nye tjeneste er på nettet inden nytår. (Børsen)

Bredbånd dyrere uden for København

Danskerne skal vænne sig til, at priserne på internetforbindelser er forskellige fra landsdel til landsdel. Internetudbyderen Cybercity præsenterede i går et nyt produkt, hvor kunden får en 20 megabit-forbindelse for 399 kr. om måneden. Tilbuddet gælder kun i København. Andre dele af landet får et andet tilbud senere på året og til en noget højere pris. Landets største bredbåndsudbyder, TDC, har ikke tænkt sig at reagere på det nye tilbud fra Cybercity og udelukker at køre med forskellige prislister på tværs af landsdelene. (Børsen)

Familien rejser sig efter Orion-konkurs

Konkursen i den danske producent af fladskærme, Orion Europe i Pandrup i Nordjylland, har også betydet en alvorlig økonomisk nedtur for familien Ingemann Sørensen, der grundlagde virksomheden. Men nu er familien på banen igen med salg af elektronik fra Kina. ”Vi har fået en alvorlig øretæve, men vi er ikke blanket af. Nu skal vi videre. Det skal dog ikke være nogen hemmelighed, at fabrikken i Pandrup blev et mareridt for os,” siger Finn Ingemann Sørensen. (Børsen)

Gebyrfrit betalingskort fra Lån og Spar

Lån og Spar Bank har sammen med PBS udviklet en ny type betalingskort, som binder kommercielle rabatordninger og kreditløsninger sammen. Dermed vil kreditkortet, der er et såkaldt multifunktionskort, fremover automatisk fratrække rabatten fra diverse medlemsordninger i det øjeblik, der handles. Kortet holdes gebyrfrit for kunderne. (Børsen)

Sonofon bag ny mobil musikbutik

Musikbutikken hedder en musikbutik, hvor man kan købe musiknumre til sin mobiltelefon i numrenes fulde længde. Det er Sonofon og Aspiro, der står bag Musikbutikken, som til at begynde med kan sælge ca. 200.000 numre fra pladeselskaber som Warner Music, EMI, Sony BMG, MBO samt et antal mindre lokale og internationale selskaber. Aspiro driver allerede to musikbutikker efter samme koncept i Sverige og Norge. (Børsen)

Blog hitter i fødevare-forsøg

Halvvejs henne i forsøget med intelligente stregkoder på fødevarer har testfamilier taget bloggen på internettet til sig og giver konkrete bud på forbedringer. Efter at have rundet en måned er ”Fremtidens hjælpsomme mad” halvvejs i at teste intelligente stregkoder i fødevarer. ”Bloggen bliver flittigt brugt af testfamilierne, der både kommer med forbedringer til køkkenguiden og idéer til RFID-teknologien generelt. Jeg frygtede, at familiernes interesse ville ebbe ud, men de kommer konstant med kritiske bud på teknologiens potentiale. Det er jo skønt,” erklærer projektchef Henrik Juel fra forskningscentret Innovation Lab. (Børsen)

Stadigt flere skifter telefonselskab

I årets første seks måneder skiftede 363.000 kunder telefonselskab. Dermed udnyttede de, at de kan skifte til et billigere selskab uden at skulle skifte telefonnummer. Og det tal er gået opad de seneste år og er det foreløbigt højeste i opgørelserne over de såkaldte nummerporteringer.
I andet halvår af 2003 var det lidt over en kvart million telefonkunder, der gav deres gamle selskab løbepas og fandt sammen med et nyt. 160.000 af de såkaldte nummerporteringer skete med fastnetnumre, mens lidt over 200.000 mobilkunder fik nummeret overført til en anden mobiludbyder, viser en halvårsstatistik fra IT- og Telestyrelsen. (Politiken)

Fotos af sigtede og dømte i edb-register

Fotos af flere hundredtusinde sigtede og dømte i straffesager skal samles i et elektronisk register, som politifolk over hele landet skal have adgang til via computeren. Det nationale billedarkiv til 20 millioner kroner, som Dansk Folkeparti vil have etableret som led i en ny, politisk flerårsaftale om politiet, skal lette og effektivisere efterforskningen af forbrydelser. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Halver regningen på mobile udlandsopkald

Fujitsu og Nokia går i offensiven i Danmark med ny teknologi, så mobiltelefoner selv kan finde den laveste mobiltakst, når du ringer fra udlandet. Analytiker er skeptisk. (Berlingske Tidende)

Nordeas netbank klar til håndtering af e-faktura

Elektronisk. Halvandet år efter det offentlige myndigheder indførte elektronisk faktura-tvang kan Nordeas netbank håndtere de elektroniske regninger.
- Med denne løsning henvender vi os primært til mindre og mellemstore virksomheder, der udsender et mindre antal fakturaer om året. Eksempelvis den mindre håndværker, der udfører opgaver for en kommune, siger underdirektør Claus Greve fra erhvervsafdelingen hos Nordea. (Erhvervsbladet)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet