Net-udbydere vil ikke lukke for Allofmp3

Internetudbydere som TDC, Cybercity og Telia Stofa holder stadig adgangen til Allofmp3.com åben for kunderne. Udbyderne vil vente og se, om Landsretten stadfæster fogedrettens kendelse i sagen mod Tele2.

Danmarks store internetudbydere holder fortsat åben for adgangen til den russiske musiktjeneste Allofmp3, efter Tele2 med en fogedkendelse i sidste uge blev tvunget til at lukke for adgangen.

TDC, Cybercity og Telia Stofa vil nemlig ikke lukke for adgangen, før de bliver stillet overfor direkte krav om lukning af adgangen til webstedet.

- Vi har besluttet at fastholde adgangen for vores kunder, indtil der sker noget yderligere i sagen, siger Karin Hindkjær, kommunikations-direktør i Cybercity.

Venter på direkte henvendelse

Hos Danmarks næststørste internetoperatør, Telia Stofa, har man end ikke set kendelsen mod Tele2 endnu.

- Vi venter stadig på at se kendelsen mod Tele 2, men ellers afventer vi om der skulle komme en direkte henvendelse til os, med et krav om lukning af kundernes adgang til Allofmp3.com, siger Kaj Skov, der er teknisk direktør i Telia Stofa.

I fald en henvendelse kommer og den angiver, at Telia Stofa selv kan vælge den bedste metode til blokering, forventer Kaj Skov, at Telia Stofa vil gøre som Tele2, nemlig blokere for opslag efter Allofmp3.com i selskabets DNS.

Sagen kan udvikle sig

Kaj Skov frygter dog, at sagen kan videreudvikle sig, så internetudbyderen kan blive bedt om at lukke for adgangen til et stigende antal websteder.

Udover den omkostning dette vil påføre udbyderne er der også spørgsmålet om, hvordan det kan gennemføres rent praktisk

I sager om websteder, der indeholder børnepornografi, foregår både beslutningen om lukningen og selve DNS-blokeringen rent administrativt.

Internetudbyderne modtager en liste fra Rigspolitichefen med websteder, de har besluttet, at der bør lukkes for.

Listen hælder internetudbyderne derefter ind i deres DNS-systemer, hvorefter blokeringen er foretaget.

- Hvis sagen om Allofmp3.com og tilsvarende fremtidige sager, skal køre administrativt på samme måde som med børnepornografi, så kræver det som minimum en besluttende myndighed, der kan afgøre, hvilke websteder vi skal lukke for. Denne myndighed kunne måske være IT- og Telestyrelsen, mener Kaj Skov.

TDC sidder på 61,1 procent af landets internetabonnementer, Telia Stofa på 9,9 procent, Cybercity på 9,1 procent og Tele2 på 7,4 procent.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS