Musikbranche: Udbydere skal lukke for Allofmp3

Pladeselskabernes organisation IFPI ryster på hovedet af TDC, Cybercity og Telia, der stadig holder adgangen til Allofmp3.com åben for kunderne. Internetudbyderne har en moralsk forpligtelse, lyder meldingen fra IFPI, der nu overvejer næste skridt i sagen.

Hos pladeselskabernes rettighedsorganisation IFPI ryster formand Jens-Otto Paludan på hovedet af de internetudbydere, der i går fortalte Computerworld, at man har besluttet at opretholde adgangen til den russiske musiktjeneste AllofMP3.

Udmeldingen kommer, efter at fogedretten i sidste uge tvang Tele2 til at lukke for adgangen til AllofMP3.

Dommen fra fogedretten har dog ikke fået hverken TDC, Cybercity eller Telia Stofa til at lukke for adgangen for musiktjenesten, og det undrer Jens-Otto Paludan, formand for IFPI.

- Nu er det jo frisk viden, men det kommer bag på mig, at man ikke vil rette sig efter den klare afgørelse, der er faldet. Jeg havde da håbet, at man ville forholde sig til, at der nu er blevet truffet en afgørelse om, hvad teleudbydernes rolle er, lyder det fra Jens-Otto Paludan.

Moralsk forpligtelse

De tre internetudbydere har indtil videre valgt at afvente udviklingen i sagen, eftersom de endnu ikke har modtaget noget krav fra hverken IFPI eller fogedretten.

Det kan dog meget vel være på vej.

- Det undrer mig da, at man siger, som man gør. Jeg ved slet ikke, om man kan tillade sig ikke at foretage sig noget, så det skal nu undersøges af de juridiske eksperter, siger Jens-Otto Paludan.

Han mener, at internetudbyderne har en moralsk forpligtelse til at være med til at bekæmpe eventuelle kriminelle handlinger, der foregår via det internet, som de stiller til rådighed.

- Jeg mener godt, at man kan tale om en moralsk forpligtelse her. Her har vi en tjeneste, som alle ved er ulovlig – inklusive alle teleudbyderne. Hvis man formidler bredbånd ud til Danmark, så synes jeg, at det er helt rimeligt, at der er en form for grænsekontrol, og det er lige præcis den, de kan lave her, siger Jens-Otto Paludan.

Nye sager på vej

Han oplyser, at Danmark ikke er det eneste land, hvor IFPI vil køre sager mod internetudbydere med krav om lukning af adgangen til AllofMP3, ligesom der også kan blive tale om krav om lukning af andre online-tjenester.

Og Jens-Otto Paludan giver ikke meget for teleindustriens udmeldinger om, at fogedrettens dom er et skråplan.

- Set fra min position er det helt rimeligt, at der bliver indbygget et ansvar, så man ikke bare kan sige: ”Det må de selv finde ud af”. Det er simpelthen for tyndt, mener han.

Tele2 har kæret dommen fra fogedretten til Landsretten.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job