Encyklopædien er kommet på nettet

Gyldendal åbner i dag for onlineudgaven afl Den Store Danske Encyklopædi, hvor mere end 250.000 leksikonartikler kun venter på at blive læst.

Danmarks nationalleksikon – Den Store Danske Encyklopædi – er kommet på internettet. Fra i dag er det blevet muligt at søge i og læse mere end 250.000 opdaterede danske leksikonartikler online. Adgangen til encyklopædien er dog ikke en gratis fornøjelse, men vil koste 599 kroner, som så giver adgang til tjenesten i et år.

I bogform indeholder encyklopædien 115.000 artikler og det første bind udkom i 1994, mens det foreløbigt sidste supplementsbind blev sendt på gaden i år. Samlet koster dette værk 25.000 kroner, så 600 kroner for et års adgang til mere end dobbelt så mange artikler, er langt fra dyrt.

Projektet med at få encyklopædien gjort tilgængelig på nettet er støttet med 8 millioner kroner af Augustinusfonden, hvor beløbet udbetales over de næste fem år. Gyldendal, der udgiver encyklopædien, forventer dog, at onlineudgaven vil kunne trives på kommercielle vilkår inden længe, i hvilket tilfælde støttebidraget vil blive betalt tilbage til fonden.

Gyldendal har planer om dagligt at opdatere leksikonets onlineudgave og træder således for alvor ind i en ny verden, hvor indhold ikke kun handler om bøger og enkelte cd-udgivelser.

Udover de egentlige leksikonartikler, vil encyklopædien også indeholde 10.000 illustrationer og mere end 1.000 film-og lydklip, som kan forklare mere om de enkelte emner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics