Encyklopædien er kommet på nettet

Gyldendal åbner i dag for onlineudgaven afl Den Store Danske Encyklopædi, hvor mere end 250.000 leksikonartikler kun venter på at blive læst.

Danmarks nationalleksikon – Den Store Danske Encyklopædi – er kommet på internettet. Fra i dag er det blevet muligt at søge i og læse mere end 250.000 opdaterede danske leksikonartikler online. Adgangen til encyklopædien er dog ikke en gratis fornøjelse, men vil koste 599 kroner, som så giver adgang til tjenesten i et år.

I bogform indeholder encyklopædien 115.000 artikler og det første bind udkom i 1994, mens det foreløbigt sidste supplementsbind blev sendt på gaden i år. Samlet koster dette værk 25.000 kroner, så 600 kroner for et års adgang til mere end dobbelt så mange artikler, er langt fra dyrt.

Projektet med at få encyklopædien gjort tilgængelig på nettet er støttet med 8 millioner kroner af Augustinusfonden, hvor beløbet udbetales over de næste fem år. Gyldendal, der udgiver encyklopædien, forventer dog, at onlineudgaven vil kunne trives på kommercielle vilkår inden længe, i hvilket tilfælde støttebidraget vil blive betalt tilbage til fonden.

Gyldendal har planer om dagligt at opdatere leksikonets onlineudgave og træder således for alvor ind i en ny verden, hvor indhold ikke kun handler om bøger og enkelte cd-udgivelser.

Udover de egentlige leksikonartikler, vil encyklopædien også indeholde 10.000 illustrationer og mere end 1.000 film-og lydklip, som kan forklare mere om de enkelte emner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job