FDIH frygter følgerne af Allofmp3-sagen

Den danske internethandels forening, FDIH, frygter de konsekvenser kendelsen mod Tele2 kan få. Det et helt galt at involvere internetudbydere i denne type sager om ophavsret, mener foreningen.

Sagen om Allofmp3.com og den fogedretskendelse, der i den forbindelse er blevet afsagt mod internetudbyderen Tele2, handler ikke kun om at forfølge ophavsretten inden for sager om rettigheder til musik.

Det er de videre perspektiver og konsekvenserne af kendelsen, man må stille sig kritisk overfor, mener FDIH, Foreningen for Dansk Internet Handel.

Helt forkert

- Som udgangspunkt er det efter vores opfattelse helt forkert at benytte internetudbyderne i tvister om ophavsrettigheder, siger Morten Kamper, der er direktør i FDIH.

Synspunktet sekunderes af foreningens bestyrelses-formand Claus Hjorting.

Han peger på, at det er en afgørende forudsætning for e-handelens succes, at internetudbyderne er neutrale og indskrænker sig til at videreformidle trafikken på internettet.

FDIH frygter, at fogedretskendelsen kan skabe grundlag for, at virksomhed A’s internetforbindelse kan lukkes, såfremt virksomhed B fremsætter et ophavsretligt krav og hævder, at rettigheder er blevet overtrådt.

- Afgørelsen vækker frygt for, at tvister om ophavsrettigheder i fremtiden vil kunne bruges til at lukke mange virksomheder, der driver deres aktivitet over nettet. Vi frygter, at det vil blive et våben, som kan bruges til at lukke en konkurrent ved at klage over påståede krænkelser, siger Claus Hjorting.

Frygter for fremtiden

Frygten fra FDIH’s side handler derfor i høj grad om, hvordan Tele2-kendelsen vil blive brugt fremover.

- For hvad sker der, når man først har lavet et hul i plankeværket, spørger Morten Kamper.

Et eksempel på en sag, der kunne falde ind under FDIH’s bekymring er, hvis en virksomhed i forbindelse med sit årsregnskab vælger at have et billede af hovedsædet med en tilfældig bil placeret udenfor.

Årsregnskabet placeres på virksomhedens websted, hvorefter bilfabrikanten efterfølgende rejser krav om, at adgangen til virksomhedens websted skal lukkes, da rettighederne er krænket.

Den type sager vil det være helt galt at involvere internetudbyderne i, mener man hos FDIH, og netop derfor er man meget tilfredse med, at fogedrettens afgørelse er kæret til landsretten.

- Vi ser frem til, at landsretten behandler sagen, og forhåbentligt når til et andet og mere hensigtsmæssigt resultat for dansk e-handel, lyder det fra Claus Hjorting.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks