Børsklar Zepto sprænger First North-rekord

Zepto har solgt aktier for 27 millioner kroner på halvanden dag. Dermed har firmaet ikke blot kvalificeret sig til optagelse på den alternative børs, First North, men er med til at sætte rekord.

- Jeg er en meget, meget glad mand i dag. Det er fantastisk.

Det siger Lasse Frost, der er administrerende direktør hos Zepto.

Firmaet åbnede i går for salget af 937.000 aktier til en samlet værdi af 30 millioner kroner. Allerede halvandet døgn senere har firmaet nu solgt aktier for 27 millioner kroner.

Optages på børs

Dermed er grænsen for optagelse på teknik-børsen First North i den grad nået, fortæller Lasse Frost.

- Vi skulle sælge for ti millioner kroner for at gå på børsen. Det må man sige vi har nået nu, siger Lasse Frost.

Dermed er firmaet faktisk med til at sætte ny rekord for tegning af aktier på teknikbørsen.

Vores prospekter på 125 sider er først lige kommet fra trykkeriet, så dem er der ingen der har fået endnu. Og trods det, har vi alligevel solgt for 27 millioner kroner, siger Lasse Frost.

Det er ifølge direktøren en blandet skare af både professionelle og private investorer som har købt aktierne. Blandt storaktionærerne er Karsten Ree fra den Blå Avis, som har købt mindst fem procent af aktierne i Zepto. Først senere vil firmaet oplyse de eksakte tal på storaktionærerne, fortæller Lasse Frost.

Firmaets fortegning til aktiesalget sluttede på 8,6 millioner kroner. Alligevel mener Lasse Frost ikke at fortegningen har haft stor indflydelse på det hurtige salg.

- Selvfølgelig betyder det altid lidt at folk kan se at andre tror på det vi laver. Men det her overgår alle forventninger, siger Lasse Frost.

Første handelsdag kan rykkes frem

Forudsætningen for udbuddet af aktierne er, at 312.500 nyudstedte aktier bliver solgt. Herefter begynder firmaet at sælge ud af 625.000 eksisterende aktier. Det

Efter aktieudbudet vil 75 procent af de tilbageværende aktier stadig sidde på bestyrelsens eller medarbejdernes hænder.

Resten af de udbudte aktier er i salg til den 17. november. Bliver der udsolgt tidligere, kan tegningsperioden lukkes tidligere og første handelsdag rykkes frem.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S