IBM: Vi har tærsket nok langhalm på det her

IBM ønsker så få klausuler som muligt, men har iøvrigt ingen kommentarer til selskabet jobkartel-aftale med A.P. Møller - Mærsk Gruppen. "Vi har tærsket nok langhalm på det her", lyder det fra IBM's direktør.

IBM's danske direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, har ingen kommentarer til Computerworlds afsløring af, at IBM har underskrevet den hidtil største kendte danske jobkartel-aftale med A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

- Vi har ikke yderligere at tilføje, end det vi har sagt allerede, siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

- I vil heller ikke sige, hvorfor det var nødvendigt at indgå aftalen?

- Nej. Vi har efterhånden tærsket meget langhalm på den her sag og udtalt os, som vi kan og vil, og vi har ikke yderligere kommentarer.

- Blev aftalen indgået for at undgå medarbejderflugt tilbage til A.P. Møller-Mærsk fra Mærsk Data?

- Altså hør nu. Nu prøver jeg at sige det samme en gang til, som er, at vi ikke har flere kommentarer.

Ønsker så få klausuler som muligt

Før Computerworld fik fat i direktør Lars Mikkelgaard-Jensen, har den presseansvarlige hos IBM Marie-Louise Arnfast forklaret virksomhedens indstilling til non-solicitationsaftaler.

- IBM’s generelle holdning er, at vi ønsker så få klausuler som overhovedet muligt. Vi tror på, at det er gavnligt for os, og for it-branchen som helhed, at arbejdsmarkedet er så mobilt og fleksibelt som muligt, har hun skrevet i en mail til Computerworld.

Samtidig har Marie-Louise Arnfast forklaret, at IBM som led i integrationen af Mærsk Data er i gang med en proces, der tilpasser tidligere indgåede kontraktforhold til denne politik, men at pressen i øvrigt ikke er det rigtige sted at diskutere indholdet i enkeltkontrakter.

På spørgsmålet om, hvorvidt IBM netop har forlænget rammeaftalen med A.P. Møller-Mærsk - inklusive non-solicitationsaftalen - i yderligere 18 måneder, afviger hun dog fra denne politik.

- Vi har ikke netop forlænget en non-solicitationsaftale i yderligere 18 måneder, lyder udsagnet.

Udover dette har Marie-Louise Arnfast ikke yderligere kommentarer.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS