IBM: Vi har tærsket nok langhalm på det her

IBM ønsker så få klausuler som muligt, men har iøvrigt ingen kommentarer til selskabet jobkartel-aftale med A.P. Møller - Mærsk Gruppen. "Vi har tærsket nok langhalm på det her", lyder det fra IBM's direktør.

IBM's danske direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, har ingen kommentarer til Computerworlds afsløring af, at IBM har underskrevet den hidtil største kendte danske jobkartel-aftale med A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

- Vi har ikke yderligere at tilføje, end det vi har sagt allerede, siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

- I vil heller ikke sige, hvorfor det var nødvendigt at indgå aftalen?

- Nej. Vi har efterhånden tærsket meget langhalm på den her sag og udtalt os, som vi kan og vil, og vi har ikke yderligere kommentarer.

- Blev aftalen indgået for at undgå medarbejderflugt tilbage til A.P. Møller-Mærsk fra Mærsk Data?

- Altså hør nu. Nu prøver jeg at sige det samme en gang til, som er, at vi ikke har flere kommentarer.

Ønsker så få klausuler som muligt

Før Computerworld fik fat i direktør Lars Mikkelgaard-Jensen, har den presseansvarlige hos IBM Marie-Louise Arnfast forklaret virksomhedens indstilling til non-solicitationsaftaler.

- IBM’s generelle holdning er, at vi ønsker så få klausuler som overhovedet muligt. Vi tror på, at det er gavnligt for os, og for it-branchen som helhed, at arbejdsmarkedet er så mobilt og fleksibelt som muligt, har hun skrevet i en mail til Computerworld.

Samtidig har Marie-Louise Arnfast forklaret, at IBM som led i integrationen af Mærsk Data er i gang med en proces, der tilpasser tidligere indgåede kontraktforhold til denne politik, men at pressen i øvrigt ikke er det rigtige sted at diskutere indholdet i enkeltkontrakter.

På spørgsmålet om, hvorvidt IBM netop har forlænget rammeaftalen med A.P. Møller-Mærsk - inklusive non-solicitationsaftalen - i yderligere 18 måneder, afviger hun dog fra denne politik.

- Vi har ikke netop forlænget en non-solicitationsaftale i yderligere 18 måneder, lyder udsagnet.

Udover dette har Marie-Louise Arnfast ikke yderligere kommentarer.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job