IBM: Vi har tærsket nok langhalm på det her

IBM ønsker så få klausuler som muligt, men har iøvrigt ingen kommentarer til selskabet jobkartel-aftale med A.P. Møller - Mærsk Gruppen. "Vi har tærsket nok langhalm på det her", lyder det fra IBM's direktør.

IBM's danske direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, har ingen kommentarer til Computerworlds afsløring af, at IBM har underskrevet den hidtil største kendte danske jobkartel-aftale med A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

- Vi har ikke yderligere at tilføje, end det vi har sagt allerede, siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

- I vil heller ikke sige, hvorfor det var nødvendigt at indgå aftalen?

- Nej. Vi har efterhånden tærsket meget langhalm på den her sag og udtalt os, som vi kan og vil, og vi har ikke yderligere kommentarer.

- Blev aftalen indgået for at undgå medarbejderflugt tilbage til A.P. Møller-Mærsk fra Mærsk Data?

- Altså hør nu. Nu prøver jeg at sige det samme en gang til, som er, at vi ikke har flere kommentarer.

Ønsker så få klausuler som muligt

Før Computerworld fik fat i direktør Lars Mikkelgaard-Jensen, har den presseansvarlige hos IBM Marie-Louise Arnfast forklaret virksomhedens indstilling til non-solicitationsaftaler.

- IBM’s generelle holdning er, at vi ønsker så få klausuler som overhovedet muligt. Vi tror på, at det er gavnligt for os, og for it-branchen som helhed, at arbejdsmarkedet er så mobilt og fleksibelt som muligt, har hun skrevet i en mail til Computerworld.

Samtidig har Marie-Louise Arnfast forklaret, at IBM som led i integrationen af Mærsk Data er i gang med en proces, der tilpasser tidligere indgåede kontraktforhold til denne politik, men at pressen i øvrigt ikke er det rigtige sted at diskutere indholdet i enkeltkontrakter.

På spørgsmålet om, hvorvidt IBM netop har forlænget rammeaftalen med A.P. Møller-Mærsk - inklusive non-solicitationsaftalen - i yderligere 18 måneder, afviger hun dog fra denne politik.

- Vi har ikke netop forlænget en non-solicitationsaftale i yderligere 18 måneder, lyder udsagnet.

Udover dette har Marie-Louise Arnfast ikke yderligere kommentarer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos