Claus Hjort kendte til APM og IBM’s kartel-aftale

Allerede i 2005 blev beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen informeret om den store job-kartel-aftale mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk. Ministeren har ellers tidligere afvist at kende til mere end et tilfælde af kartel-aftalerne.

Computerworlds afsløring i fredags af den hemmelige jobkartel-aftale mellem A.P. Møller – Mærsk og Mærsk Data, nu IBM, var ikke nogen nyhed for beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V), der tidligere har bedyret, at han kun har kendt til et tilfælde af den pågældende type aftaler.

Han blev nemlig gjort opmærksom på aftalen allerede sidste efterår.

Mail for et år siden

Det skete 19. oktober 2005 klokken 13.40, da Beskæftigelses-ministeriet modtog en e-mail fra en tidligere ansat hos IBM og Mærsk Data.

Budskabet i mailen var klart: IBM og A.P. Møller - Mærsk har en hemmelig non-solicitationsaftale, der forhindrer medarbejdere i at skifte job.

- Som medarbejder i IBM er jeg mundtligt blevet informeret om, at der mellem IBM/MD (Mærsk Data, red.) og APMM (A.P. Møller - Mærsk, red.) var indgået en aftale om ikke at ansætte hinandens medarbejdere, skriver den tidligere ansatte.

Computerworld har fået aktindsigt i mailen, men Beskæftigelsesministeriet har i henhold til forvaltningsloven slettet navnet på afsenderen.

Intet job i Danmark

I mailen udtrykker den tidligere ansatte, der i dag er selvstændig it-konsulent, bekymring over, at han ikke kan få arbejde i Danmark på grund af non-solicitationsaftalen mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk.

- Da min it-ekspertise i særlig grad er anvendelig på større skibsværfter, levner en sådan aftale ikke mange muligheder for at søge løn-arbejde i Danmark, hvis APMM er lukket land for mig, skriver han.

Samtidig udtrykker den tidligere ansatte, at han er bekymret for konsekvenserne ved at henvende sig til ministeriet, men at han intet har at tabe.

- Hvordan denne henvendelse kan skade mine muligheder for beskæftigelse i APMM yderligere, kan jeg kun gisne om, men set herfra er de alligevel ret små, lyder det i mailen.

Den tidligere ansatte, der tilsammen har været ansat i otte år hos IBM og Mærsk Data, sendte i første omgang mailen til Konkurrencestyrelsen, der ikke mente, at der var noget ulovligt at komme efter.

Derfor bad styrelsen ham henvende sig til beskæftigelsesministeren.

Flere henvendelser

Henvendelsen til Claus Hjort Frederiksen understreger, at han har kendt til non-solicitations-aftalerne i lang tid, selv om han i et interview med Computerworld 12. oktober 2006 bedyrede, at han kun kendte til ét konkret eksempel på non-solicitationsaftaler, nemlig sagen fra Sø- og Handelsretten.

Her blev NeoProcess dømt til at betale en halv million kroner i bod for at have ansat to medarbejdere fra WM-data.

Også AC - Akademikernes Centralorganisation - gjorde i december 2004 ministeren opmærksom på hele syv konkrete tilfælde af kartel-aftaler.

Heller ikke denne henvendelse affødte nogen reaktion fra Claus Hjort Frederiksen.

I stedet havnede et notat hos Folketingets Arbejdsmarkedsudvalg, hvoraf det fremgik, at man stadig ikke har et "fyldestgørende" overblik, hvilket gør det svært at lovgive om aftalerne.

Herefter skete der ikke mere i sagen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra beskæftigelsesministeren, der ifølge hans kommunikationschef er optaget af møder hele mandag.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,