Bedst på Nettet-sider bygger på Sitecore

En stribe af de bedste offentlige hjemmesider herhjemme bygger på CMS-systemet Sitecore, der lægger produkter til vindere i konkurrencerne Bedst til Nettet og Bedst på Nettet.

Adskillige af de bedste offentlige hjemmesider bygger på CMS-systemet (Content Management System) fra det danske softwarehus Sitecore.

I Bedst på Nettet måler man en gang om året kvaliteten af de offentlige netsteder, mens Bedst til Nettet er en sideløbende konkurrence, hvor syv leverandører dyster om at levere de bedste værktøjer til at lave tilgængelige netsteder.

Seks ud af otte

I Bedst på Nettet er Sitecore CMS-platform for seks ud af de otte højest rangerede kommunale netsteder, mens Sitecore også leverer CMS-systemet til vinderen af Bedst til Nettet.

- I modsætning til det private erhvervsliv er det offentlige herhjemme rigtigt god til at samarbejde, og derfor ser vi i højere grad prisvindere blive rollemodeller inden for det offentlige, siger Michael Seifert, administrerende direktør, Sitecore.

Selv uden den indirekte hæder fra web-vinderne er Sitecore godt kørende for tiden.

Sidste år kom selskabet ud med millionunderskud på grund af store investeringer.

I år fortsætter de store armbevægelser på investeringsfronten, men de sorte tal er vendt tilbage til regnskabets bundlinje og ser ud til at være kommet for at blive.

- To ting er lykkedes rigtig godt for os. For det første selve internationaliseringen, og for det andet er vores omsætning vokset kraftigt især i USA og England, siger Michael Seifert.

Vil have større kunder

Nu er det næste mål at rykke længere op i værdikæden - at få flere store virksomheder som kunder.

- Udviklingen af Sitecore version 5, der kom sidste år i december, har netop været rettet mod at tiltrække større virksomheder som kunder, og det er vi i den grad lykkedes med, siger Michael Seifert.

Skalerbarhed er en af de mere væsentlige parametre, der blev bygget ind i Sitecore, som allerede har fået en efterfølger Sitecore 5.3.

Den nyeste version får Office 2007 som brugergrænseflade og understøtter Internet Explorer 7, Windows Vista og Firefox 2.0.

Konkurrenterne

Herhjemme konkurrerer Sitecore mest mod det hollandske system Tridion, mens svenskernes bedste bud på en konkurrent er det svenske CMS-system Episerver.

- I Norge har 95 procent af alle virksomheder færre end 10 medarbejdere, hvilket gør Norge til et meget specielt marked domineret af små CMS-systemer, siger Michael Seifert.

Forventningerne til indeværende år er at bruge det meste af overskuddet på at fortsætte den udenlandske ekspansion og så i øvrigt stille sig tilfreds med et overskud i samme størrelsesorden som resultatet i 2005/06-regnskabet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S