Bedst på Nettet-sider bygger på Sitecore

En stribe af de bedste offentlige hjemmesider herhjemme bygger på CMS-systemet Sitecore, der lægger produkter til vindere i konkurrencerne Bedst til Nettet og Bedst på Nettet.

Adskillige af de bedste offentlige hjemmesider bygger på CMS-systemet (Content Management System) fra det danske softwarehus Sitecore.

I Bedst på Nettet måler man en gang om året kvaliteten af de offentlige netsteder, mens Bedst til Nettet er en sideløbende konkurrence, hvor syv leverandører dyster om at levere de bedste værktøjer til at lave tilgængelige netsteder.

Seks ud af otte

I Bedst på Nettet er Sitecore CMS-platform for seks ud af de otte højest rangerede kommunale netsteder, mens Sitecore også leverer CMS-systemet til vinderen af Bedst til Nettet.

- I modsætning til det private erhvervsliv er det offentlige herhjemme rigtigt god til at samarbejde, og derfor ser vi i højere grad prisvindere blive rollemodeller inden for det offentlige, siger Michael Seifert, administrerende direktør, Sitecore.

Selv uden den indirekte hæder fra web-vinderne er Sitecore godt kørende for tiden.

Sidste år kom selskabet ud med millionunderskud på grund af store investeringer.

I år fortsætter de store armbevægelser på investeringsfronten, men de sorte tal er vendt tilbage til regnskabets bundlinje og ser ud til at være kommet for at blive.

- To ting er lykkedes rigtig godt for os. For det første selve internationaliseringen, og for det andet er vores omsætning vokset kraftigt især i USA og England, siger Michael Seifert.

Vil have større kunder

Nu er det næste mål at rykke længere op i værdikæden - at få flere store virksomheder som kunder.

- Udviklingen af Sitecore version 5, der kom sidste år i december, har netop været rettet mod at tiltrække større virksomheder som kunder, og det er vi i den grad lykkedes med, siger Michael Seifert.

Skalerbarhed er en af de mere væsentlige parametre, der blev bygget ind i Sitecore, som allerede har fået en efterfølger Sitecore 5.3.

Den nyeste version får Office 2007 som brugergrænseflade og understøtter Internet Explorer 7, Windows Vista og Firefox 2.0.

Konkurrenterne

Herhjemme konkurrerer Sitecore mest mod det hollandske system Tridion, mens svenskernes bedste bud på en konkurrent er det svenske CMS-system Episerver.

- I Norge har 95 procent af alle virksomheder færre end 10 medarbejdere, hvilket gør Norge til et meget specielt marked domineret af små CMS-systemer, siger Michael Seifert.

Forventningerne til indeværende år er at bruge det meste af overskuddet på at fortsætte den udenlandske ekspansion og så i øvrigt stille sig tilfreds med et overskud i samme størrelsesorden som resultatet i 2005/06-regnskabet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job