Bedst på Nettet-sider bygger på Sitecore

En stribe af de bedste offentlige hjemmesider herhjemme bygger på CMS-systemet Sitecore, der lægger produkter til vindere i konkurrencerne Bedst til Nettet og Bedst på Nettet.

Adskillige af de bedste offentlige hjemmesider bygger på CMS-systemet (Content Management System) fra det danske softwarehus Sitecore.

I Bedst på Nettet måler man en gang om året kvaliteten af de offentlige netsteder, mens Bedst til Nettet er en sideløbende konkurrence, hvor syv leverandører dyster om at levere de bedste værktøjer til at lave tilgængelige netsteder.

Seks ud af otte

I Bedst på Nettet er Sitecore CMS-platform for seks ud af de otte højest rangerede kommunale netsteder, mens Sitecore også leverer CMS-systemet til vinderen af Bedst til Nettet.

- I modsætning til det private erhvervsliv er det offentlige herhjemme rigtigt god til at samarbejde, og derfor ser vi i højere grad prisvindere blive rollemodeller inden for det offentlige, siger Michael Seifert, administrerende direktør, Sitecore.

Selv uden den indirekte hæder fra web-vinderne er Sitecore godt kørende for tiden.

Sidste år kom selskabet ud med millionunderskud på grund af store investeringer.

I år fortsætter de store armbevægelser på investeringsfronten, men de sorte tal er vendt tilbage til regnskabets bundlinje og ser ud til at være kommet for at blive.

- To ting er lykkedes rigtig godt for os. For det første selve internationaliseringen, og for det andet er vores omsætning vokset kraftigt især i USA og England, siger Michael Seifert.

Vil have større kunder

Nu er det næste mål at rykke længere op i værdikæden - at få flere store virksomheder som kunder.

- Udviklingen af Sitecore version 5, der kom sidste år i december, har netop været rettet mod at tiltrække større virksomheder som kunder, og det er vi i den grad lykkedes med, siger Michael Seifert.

Skalerbarhed er en af de mere væsentlige parametre, der blev bygget ind i Sitecore, som allerede har fået en efterfølger Sitecore 5.3.

Den nyeste version får Office 2007 som brugergrænseflade og understøtter Internet Explorer 7, Windows Vista og Firefox 2.0.

Konkurrenterne

Herhjemme konkurrerer Sitecore mest mod det hollandske system Tridion, mens svenskernes bedste bud på en konkurrent er det svenske CMS-system Episerver.

- I Norge har 95 procent af alle virksomheder færre end 10 medarbejdere, hvilket gør Norge til et meget specielt marked domineret af små CMS-systemer, siger Michael Seifert.

Forventningerne til indeværende år er at bruge det meste af overskuddet på at fortsætte den udenlandske ekspansion og så i øvrigt stille sig tilfreds med et overskud i samme størrelsesorden som resultatet i 2005/06-regnskabet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S