Comendo går på børsen

Endnu et dansk it-firma er på vej til en børsnotering. Sikkerhedsfirmaet Comendo offentliggør i morgen prospekt på to millioner nye aktier. Salget begynder 11. december.

Sikkerhedsfirmaet Comendo er på vej på Københavns Fondsbørs.

Firmaet vil udbyde to millioner nye aktier til en fast pris på 7,50 kroner fra 11. december, oplyser firmaet.

Allerede i morgen fredag offentliggør Comendo børsprospektet på de to millioner aktier, som firmaets bestyrelse tidligere har besluttet at udbyde.

Maksimalt 7.000 aktier

Aktierne kommer i offentligt udbud og har en fast pris af 7,50 kroner stykket.

Men der bliver maksimalt mulighed for at købe 7.000 aktier per investor, svarende til en samlet investering i sikkerhedsfirmaet på 52.500 kroner.

Udbudsperioden varer blot to dage, idet salget begynder 11. december og lukker 13. december i år. Og det er en noget kortere tegnningsperiode end normalt.

- På basis af vores forventning til interessen for vores aktier føler vi ikke det er nødvendigt at have mere tid, siger Martin Sundahl, der er administrerende direktør i Comendo.

Martin Sundahl har tidligere fortalt, at den kapital, som noteringen genererer, skal bruges til at købe selskaber op, så firmaet kan sikre fremtidig vækst. og det er fortsat hensigten at bruge blandt andet de omkring 15 millioner, aktieudbuddet vil hive hjem til dette, understreger han.

Comendo købte i efteråret 2004 sikkerhedsfirmaet Virus112 af Eurotrust, som er noteret på Nasdaq-børsen i New York. Prisen var dengang godt 15 millioner kroner.

Satser på Spanien

Comendo er netop begyndt at plante frø i Spanien, som direktøren ser som et udyrket marked, fordi teknologien og infrastrukturen i landet halter lidt bagefter.

Derudover har firmaet partnere i de fleste europæiske lande, som giver mulighed for ekspansion.

Comendo stiller sig med planerne op i en lange række af it-børsnoteringer i den seneste tid, som omfatter selskaber som Zepto, Mondo, Rovsing og Notabene, der enten er blevet noteret på enten Fondsbørsen eller den mindre First North-minibørs.

- Vi startede uden tæpper på gulvene i 2001. Nu har vi kontorer i fire lande. Ja, det er da selvfølgelig en drøm det her, siger Martin Sundahl.

Aktierne skal spredes

Comendo består af seks enheder med Comendo som moderselskab.

Ifølge firmaet er det en forudsætning for transaktionens gennemførelse, at der kan opnås en tilfredsstillende spredning af selskabets aktier.

Martin Sundahl er selskabets største enkelt-aktionær med 57 procent af aktierne, mens finansmanden Peter Forchhammers investeringsselskab, Synerco, ejer de resterende 43 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks