Comendo går på børsen

Endnu et dansk it-firma er på vej til en børsnotering. Sikkerhedsfirmaet Comendo offentliggør i morgen prospekt på to millioner nye aktier. Salget begynder 11. december.

Sikkerhedsfirmaet Comendo er på vej på Københavns Fondsbørs.

Firmaet vil udbyde to millioner nye aktier til en fast pris på 7,50 kroner fra 11. december, oplyser firmaet.

Allerede i morgen fredag offentliggør Comendo børsprospektet på de to millioner aktier, som firmaets bestyrelse tidligere har besluttet at udbyde.

Maksimalt 7.000 aktier

Aktierne kommer i offentligt udbud og har en fast pris af 7,50 kroner stykket.

Men der bliver maksimalt mulighed for at købe 7.000 aktier per investor, svarende til en samlet investering i sikkerhedsfirmaet på 52.500 kroner.

Udbudsperioden varer blot to dage, idet salget begynder 11. december og lukker 13. december i år. Og det er en noget kortere tegnningsperiode end normalt.

- På basis af vores forventning til interessen for vores aktier føler vi ikke det er nødvendigt at have mere tid, siger Martin Sundahl, der er administrerende direktør i Comendo.

Martin Sundahl har tidligere fortalt, at den kapital, som noteringen genererer, skal bruges til at købe selskaber op, så firmaet kan sikre fremtidig vækst. og det er fortsat hensigten at bruge blandt andet de omkring 15 millioner, aktieudbuddet vil hive hjem til dette, understreger han.

Comendo købte i efteråret 2004 sikkerhedsfirmaet Virus112 af Eurotrust, som er noteret på Nasdaq-børsen i New York. Prisen var dengang godt 15 millioner kroner.

Satser på Spanien

Comendo er netop begyndt at plante frø i Spanien, som direktøren ser som et udyrket marked, fordi teknologien og infrastrukturen i landet halter lidt bagefter.

Derudover har firmaet partnere i de fleste europæiske lande, som giver mulighed for ekspansion.

Comendo stiller sig med planerne op i en lange række af it-børsnoteringer i den seneste tid, som omfatter selskaber som Zepto, Mondo, Rovsing og Notabene, der enten er blevet noteret på enten Fondsbørsen eller den mindre First North-minibørs.

- Vi startede uden tæpper på gulvene i 2001. Nu har vi kontorer i fire lande. Ja, det er da selvfølgelig en drøm det her, siger Martin Sundahl.

Aktierne skal spredes

Comendo består af seks enheder med Comendo som moderselskab.

Ifølge firmaet er det en forudsætning for transaktionens gennemførelse, at der kan opnås en tilfredsstillende spredning af selskabets aktier.

Martin Sundahl er selskabets største enkelt-aktionær med 57 procent af aktierne, mens finansmanden Peter Forchhammers investeringsselskab, Synerco, ejer de resterende 43 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,