IBM: Nu skal ansatte få besked om jobkarteller

IBM vil i de kommende dage give mundtlig besked til at de medarbejdere, der er omfattet af en jobkartel-aftale, lyder det i en intern meddelelse. Fagforbund er dog ikke tilfreds.

IBM i Danmark vil i de kommende dage klart og kontant give besked til alle de medarbejdere, der er omfattet af en af selskabets jobkartel-aftaler.

Det fremgår af en besked, som selskabets administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, har lagt ud på selskabets intranet 29. november.

- Har du ikke inden den 15. december modtaget direkte besked om, at du er omfattet af en jobklausul, kan du gå ud fra, at du ikke er omfattet, eller at IBM ikke ønsker at håndhæve en sådan klausul, skriver direktøren.

Han erkender samtidig i beskeden, at IBM i ikke har været god nok til at melde ud om, hvem der er omfattet af aftalen.

Hård kritik fra fagforbund

Det er anden gang, at Lars Mikkelgaard-Jensen vælger at informere IBM's medarbejdere om de såkaldte jobkarteller, siden Computerworld i forrige uge kunne afsløre, at selskabet har en hemmelig jobkartel-aftale med A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

Afsløringen af den hemmelige aftale, der hindrer en lang række medarbejdere i at skifte job til det andet selskab, har blandt andet fået fagforbundet Prosa til at sagsøge IBM på et medlems vegne.

Og kritikken er stadig hård, selv om IBM-toppen med udmeldingen åbentlyst forsøger at tage brodden ud af kartel-sagen.

– Det er jo falsk tryghed, hvis IBM ikke ændrer aftalen med A.P. Møller. Selv om IBM ikke vil håndhæve aftalen, betyder det jo ikke, at A.P. Møller heller ikke vil gøre det, siger faglig sekretær Hanne Lykke Jespersen fra Prosa.

Hun er samtidig utilfreds med, at IBM vælger at orientere de ramte medarbejdere mundtligt.

- Det har absolut ingen værdi. Kun skriftlige garantier i for eksempel ansættelseskontrakter tæller, siger hun.

IBM: Ingen kommentarer til interne beskeder
IBM meddeler i en mail til Computerworld, at selskabet ikke vil kommentere interne meddelelser.

Kommunikationschef Marie-Louise Arnfast skriver dog i e-mailen, at IBM løbende holder selskabets medarbejdere opdaterede om "planer og aktiviteter" i retning af at skabe klarhed for den enkelte medarbejder over, hvordan vedkommende er stillet.

- Vi må jo konstatere, at her er vi hidtil ikke lykkedes med at være klare og præcise nok. Som tidligere nævnt ønsker vi så få klausuler som muligt, og vi ønsker at sikre
fuld klarhed for den enkelte, skriver Marie-Louise Arnfast til Computerworld.

Beskeden på IBMs intranet

Lars Mikkelgaard-Jensen: Yderligere information om jobklausuler / Additional information about job clauses

Den 29. november 2006

Den fortsatte diskussion om jobklausuler - eller non-solicitationsaftaler - viser desværre, at vi i ledelsen trods tidligere kommunikation på intranettet ikke har formået at informere tilstrækkelig klart om status og actions på området.

Derfor har jeg besluttet, at alle IBM´s medarbejdere inden den 15. december 2006 vil blive kontaktet af deres nærmeste leder for en uddybende information og diskusion om emnet, herunder en specifik afklaring af, om man er omfattet af nogen form for klausul.

Har du ikke pr. 15. december 2006 modtaget direkte besked om, at du er omfattet af en jobklausul, kan du gå ud fra, at du ikke er omfattet, eller at IBM ikke ønsker at håndhæve en sådan klausul.

Hvis det i fremtiden skulle blive nødvendigt, at IBM indgår aftaler med jobklausuler, f.eks. til sikring af driftsopgaver på kundekontrakter, hvor vi fra kunden har overtaget nøgleressourcer i forbindelse med en outsourcing-aftale, eller hvor vi har købt en virksomhed med nøgleressourcer, vil de berørte medarbejdere blive informeret i forbindelse med aftalens indgåelse. Det er som tidligere nævnt IBM´s klare holdning, at sådanne aftaler skal begrænses i videst mulig omfang.

Med venlig hilsen /Kind regards,
Lars

Lars Mikkelgaard-Jensen,
Administrerende direktør / General manager, IBM Danmark A/S

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S