Sikkerhedsprogrammer til Vista mangler

I går fejrede Microsoft lanceringen af sit nye operativsystem, men sikkerhedsvirksomheder er langt fra klar med værktøjer, der kan sikre systemet mod virus.

Symantec, TrendMicro og CA arbejder stadig på at udvikle sikkerhedssoftware til Microsofts Windows Vista.

Foreløbig er det kun McAfee, der har et produkt klar til det længe ventede operativsystem.

Procenterne er et skridt bagud i forhold til Vista, og det kan have indflydelse på virksomhedernes villighed til at overgå til systemet, mener en ekspert.

- Den manglende sikkerhedssoftware kan være en barriere, der gør, at virksomhederne venter med at implementere systemet, til programmerne er klar, siger Natalie Lambert, der er analytiker hos Forrester Research.

Programmer på vej

McAfee er således den eneste af de store sikkerhedsproducenter, som har et produkt klar til Windows Vista.

McAfee VirusScan Enterprise 8.5 og McAfee AntiSpyware Enterprise 8.5 understøtter nemlig Microsofts nyfødte styresystem.

De øvrige producenter har dog alle annonceret, at de har programmerne klar i løbet af de kommende måneder.

Symantec vil således udsende en opdatering til AntiVirus Corporate Edition 31. december.

Trend Micro forventer, at den nye version af OfficeScan er klar i første halvdel af 2007, og CA's nye antivirus and antispyware-program kommer i december.

Sikkert, men ..

Microsoft er dog mere optimistiske med hensyn til en hurtig adaption af deres nye program, og firmaet forventer en udrulning, der er dobbelt så hurtig som den de oplevede med Windows XP.

Software-huset fra Redmond har lanceret Vista som det hidtil sikreste styresystem, men understreger samtidig, at brugerne bør køre sikkerhedssoftware for at beskytte systemet.

- Microsoft opfordrer alle sine kunder til at bruge en firewall, opdatere software og installere et antivirus-program, lyder en officiel udmelding fra software-giganten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS