Karsten Ree pumper penge i Zepto

Karsten Ree, der blandt andet står bag Den Blå Avis, har valgt at købe 10 procent af aktierne i Zepto Computers. Samtidig indtræder han som bestyrelsesmedlem i selskabet.

I forbindelse med Zepto Computers notering på OMX børsen First North har Karsten Ree, ejer og stifter af Den Blå Avis, valgt at købe 10 procent af aktierne i Zepto Computers. Han indtræder også i bestyrelsen fra 1. december 2006

- Som storinvestor og bestyrelsesmedlem i Zepto Computers vil Karsten Ree fremover indgå som en væsentlig drivfaktor i selskabets fortsatte vækst, fordi han kan bidrage med værdifuld viden om og erfaring fra den europæiske teknologisektor, lyder det i en meddelelse fra Zepto.

Karsten Ree siger selv, at han har valgt at investere i Zepto, fordi det er en dansk virksomhed, der er unik på PC-området.

Han vil blandt andet arbejde for at udbrede kendskabet til og salget af Zeptos bærbare til hele Europa.

Zepto Computers bestyrelse består pr. 1. december 2006 af Lasse Frost (adm. direktør), Per Frost (formand), Karsten Ree , Tom Vedvik og Lars Jarnryd.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job