Dansk verdensnyhed garanterer valide backup-data

Udviklingshuset Asensus har udviklet en løsning, der garanterer validiteten af backup-data. Ifølge datalagringsproducenten EMC "findes der ikke et tilsvarende produkt i hele verden."

Efter fem års arbejde er udviklingshuset Asensus klar med en ydelse, der garanterer, at kundernes backup-data er i orden.

Ydelsen Automatic Disaster Recovery fra Asensus tilbagefører automatisk lagrede backup-data på virksomhedernes backup-installationer til et testmiljø.

Dermed opdages eventuelle fejl i backup-grundlaget.

- Ifølge en undersøgelse fra Gartner i 2002 laver 60 procent af virksomhederne ikke recovery-test af deres backup, og vi har endnu ikke mødt en kunde, hvor grundlaget for en genskabelse af virksomhedens data fra backup var godt nok.

Det fortæller Martin Buchhorn, der er salgsansvarlig hos det lille danske udviklingshus Asensus.

Firmaet har kun to ansatte og baserer derfor en væsentlig del af arbejdet på udviklere i udlandet.

En enestående løsning

Computerworld bad datalagringsproducenten EMC om at kommentere det nye udspil fra Asensus.

Systemkonsulent Frank Simonsen fra EMC siger:

- Efter min vurdering er der tale om en unik løsning. At kunne garantere validiteten af backup-data er meget værd. I forbindelse med en udbudsforretning for nylig havde vi brug for præcis sådan en løsning, og jeg var på det tidspunkt ikke i stand til at finde noget tilsvarende i hele verden.

Ifølge Asensus er det manuelle backup-arbejde "yderst ressourcekrævende og usexet, og ingen kan overskue daglige tilbageførsler af de kritiske servere."

Derfor satser de fleste virksomheder i stedet på, at den originale backup er i orden.

Patent på automatikken

Selve den automatiske tilbageførsel af backup-data har Asensus taget patent på, og virksomheden har "klart internationale ambitioner."

Kunderne er i første omgang danske hostingcentre med tusindvis af servere.

- Når vi har lukket aftaler med de tre største spillere på hostingmarkedet herhjemme, går vi udenlands. Først ud i det øvrige Skandinavien og så videre derfra, siger Martin Buchhorn.

En af forhandlerne er det nystiftede selskab Front-safe.

- Uden sikkerhed for valide data er alle investeringer i backup og datalagring stort set spild af penge. Derfor tilbyder vi en automatisk test af, om der er fejl i backup-grundlaget for den enkelte kunde, siger Peter M. Nielsen, administrerende direktør, Front-safe.

Ifølge Peter M. Nielsen vurderer IDC, at markedet for online-backup alene herhjemme vokser til omkring 100 millioner kroner i løbet af de næste fem år.

Plejer at være kundens ansvar

Front-safe-direktøren vurderer i lighed med EMC, at der er tale om et banebrydende produkt.

- Ingen andre udbydere af backup-relaterede ydelser tilbyder en sådan integreret backup/recovery-løsning. De fleste udbydere lægger dette ansvar i hænderne på den enkelte kunde, siger Peter M. Nielsen.

Indtil videre kan Asensus-ydelsen Automatic Disaster Recovery bruges til Veritas Backup Exec og IBM's Tivoli, mens understøttelse af backup-produkter fra Legato og andre af Veritas' (nu Symantec) produkter er på vej.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect