Claus Hjort i samråd efter jobkartel-afsløring

Oppositionen er blevet træt af at vente, efter også Beskæftigelsesministeriet er blevet afsløret i brugen af jobkartel-aftaler. "Fremlæg det lovforslag hurtigst muligt", mener Socialdemokraterne, der vil kalde ministeren i samråd.

Computerworlds afsløring af, at først Statsministeriet og nu også Beskæftigelsesministeriet er involveret i hemmelige jobkarteller, får arbejdsmarkedsordfører Thomas Adelskov (S) til at kalde beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) i samråd.

- Noget tyder på, at beskæftigelsesministeren har givet urigtige oplysninger til Folketinget ved de samråd, vi har haft i arbejdsmarkedsudvalget og i de skriftlige besvarelser, vi har fået, siger Thomas Adelskov.

Han finder det besynderligt, at Beskæftigelsesministeriet selv har flere aftaler, når ministeren har sagt, at han kun kendte til et enkelt tilfælde af de hemmelige aftaler.

- Jeg kan ikke understrege, hvor meget jeg synes, det her er skandaløst og en pinlig sag ud over det usædvanlige. Med de mange sager, der er lagt frem, bør ministeren sætte udvalget til at arbejde hurtigere eller skære igennem og sikre, at nogle embedsmænd inden for ganske kort tid får formuleret et lovforslag, som Folketinget kan tage stilling til, siger Thomas Adelskov.

Ryd op i egne rækker

Også Bent Bøgsted, arbejdsmarkedsordfører hos Dansk Folkeparti, vil hurtigst muligt tage fat i ministeren og bede ham om for en god ordens skyld at få ryddet op i egne rækker.

- Ministerierne bør gå forrest med at få ryddet op, siger Bent Bøgsted, der egentlig ikke er overrasket over at aftalerne findes i ministerier.

Det skyldes ikke mindst Computerworlds afsløring for nylig af, at også Statsministeriets har indgået jobkartel-aftaler.

- Når de kan være i Statsministeriet, kan de være overalt, siger han.

Bent Bøgsted tvivler dog på, at Claus Hjort Frederiksen og Anders Fogh Rasmussen kendte til jobkartel-aftalerne.

- Men når de findes, skal de væk, siger han.

Bent Bøgsted fastholder dog, at alle skal have indtil foråret til at få ryddet op i egne rækker

Uvidenhed ikke en undskyldning

Det holdning er Thomas Adelskov ikke enig i.

Han mener derimod, at det - selv hvis Claus Hjort Frederiksen ikke har kendt til aftalerne i sit eget ministerium - ikke er nogen undskyldning for at have givet urigtige oplysninger.

- Inden en minister går i Folketinget og laver en besvarelse, har embedsmændene selvfølgelig sikret, at ministerens besvarelse er i overensstemmelse med sandheden, siger Thomas Adelskov.

Han slår fast, at det indebærer, at ministeren bliver opdateret om andre sager, som ministeriet selv har liggende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest