Claus Hjort i samråd efter jobkartel-afsløring

Oppositionen er blevet træt af at vente, efter også Beskæftigelsesministeriet er blevet afsløret i brugen af jobkartel-aftaler. "Fremlæg det lovforslag hurtigst muligt", mener Socialdemokraterne, der vil kalde ministeren i samråd.

Computerworlds afsløring af, at først Statsministeriet og nu også Beskæftigelsesministeriet er involveret i hemmelige jobkarteller, får arbejdsmarkedsordfører Thomas Adelskov (S) til at kalde beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) i samråd.

- Noget tyder på, at beskæftigelsesministeren har givet urigtige oplysninger til Folketinget ved de samråd, vi har haft i arbejdsmarkedsudvalget og i de skriftlige besvarelser, vi har fået, siger Thomas Adelskov.

Han finder det besynderligt, at Beskæftigelsesministeriet selv har flere aftaler, når ministeren har sagt, at han kun kendte til et enkelt tilfælde af de hemmelige aftaler.

- Jeg kan ikke understrege, hvor meget jeg synes, det her er skandaløst og en pinlig sag ud over det usædvanlige. Med de mange sager, der er lagt frem, bør ministeren sætte udvalget til at arbejde hurtigere eller skære igennem og sikre, at nogle embedsmænd inden for ganske kort tid får formuleret et lovforslag, som Folketinget kan tage stilling til, siger Thomas Adelskov.

Ryd op i egne rækker

Også Bent Bøgsted, arbejdsmarkedsordfører hos Dansk Folkeparti, vil hurtigst muligt tage fat i ministeren og bede ham om for en god ordens skyld at få ryddet op i egne rækker.

- Ministerierne bør gå forrest med at få ryddet op, siger Bent Bøgsted, der egentlig ikke er overrasket over at aftalerne findes i ministerier.

Det skyldes ikke mindst Computerworlds afsløring for nylig af, at også Statsministeriets har indgået jobkartel-aftaler.

- Når de kan være i Statsministeriet, kan de være overalt, siger han.

Bent Bøgsted tvivler dog på, at Claus Hjort Frederiksen og Anders Fogh Rasmussen kendte til jobkartel-aftalerne.

- Men når de findes, skal de væk, siger han.

Bent Bøgsted fastholder dog, at alle skal have indtil foråret til at få ryddet op i egne rækker

Uvidenhed ikke en undskyldning

Det holdning er Thomas Adelskov ikke enig i.

Han mener derimod, at det - selv hvis Claus Hjort Frederiksen ikke har kendt til aftalerne i sit eget ministerium - ikke er nogen undskyldning for at have givet urigtige oplysninger.

- Inden en minister går i Folketinget og laver en besvarelse, har embedsmændene selvfølgelig sikret, at ministerens besvarelse er i overensstemmelse med sandheden, siger Thomas Adelskov.

Han slår fast, at det indebærer, at ministeren bliver opdateret om andre sager, som ministeriet selv har liggende.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S