Claus Hjort i samråd efter jobkartel-afsløring

Oppositionen er blevet træt af at vente, efter også Beskæftigelsesministeriet er blevet afsløret i brugen af jobkartel-aftaler. "Fremlæg det lovforslag hurtigst muligt", mener Socialdemokraterne, der vil kalde ministeren i samråd.

Computerworlds afsløring af, at først Statsministeriet og nu også Beskæftigelsesministeriet er involveret i hemmelige jobkarteller, får arbejdsmarkedsordfører Thomas Adelskov (S) til at kalde beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) i samråd.

- Noget tyder på, at beskæftigelsesministeren har givet urigtige oplysninger til Folketinget ved de samråd, vi har haft i arbejdsmarkedsudvalget og i de skriftlige besvarelser, vi har fået, siger Thomas Adelskov.

Han finder det besynderligt, at Beskæftigelsesministeriet selv har flere aftaler, når ministeren har sagt, at han kun kendte til et enkelt tilfælde af de hemmelige aftaler.

- Jeg kan ikke understrege, hvor meget jeg synes, det her er skandaløst og en pinlig sag ud over det usædvanlige. Med de mange sager, der er lagt frem, bør ministeren sætte udvalget til at arbejde hurtigere eller skære igennem og sikre, at nogle embedsmænd inden for ganske kort tid får formuleret et lovforslag, som Folketinget kan tage stilling til, siger Thomas Adelskov.

Ryd op i egne rækker

Også Bent Bøgsted, arbejdsmarkedsordfører hos Dansk Folkeparti, vil hurtigst muligt tage fat i ministeren og bede ham om for en god ordens skyld at få ryddet op i egne rækker.

- Ministerierne bør gå forrest med at få ryddet op, siger Bent Bøgsted, der egentlig ikke er overrasket over at aftalerne findes i ministerier.

Det skyldes ikke mindst Computerworlds afsløring for nylig af, at også Statsministeriets har indgået jobkartel-aftaler.

- Når de kan være i Statsministeriet, kan de være overalt, siger han.

Bent Bøgsted tvivler dog på, at Claus Hjort Frederiksen og Anders Fogh Rasmussen kendte til jobkartel-aftalerne.

- Men når de findes, skal de væk, siger han.

Bent Bøgsted fastholder dog, at alle skal have indtil foråret til at få ryddet op i egne rækker

Uvidenhed ikke en undskyldning

Det holdning er Thomas Adelskov ikke enig i.

Han mener derimod, at det - selv hvis Claus Hjort Frederiksen ikke har kendt til aftalerne i sit eget ministerium - ikke er nogen undskyldning for at have givet urigtige oplysninger.

- Inden en minister går i Folketinget og laver en besvarelse, har embedsmændene selvfølgelig sikret, at ministerens besvarelse er i overensstemmelse med sandheden, siger Thomas Adelskov.

Han slår fast, at det indebærer, at ministeren bliver opdateret om andre sager, som ministeriet selv har liggende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos