SKAT udvider onlineservicen med millionsatsning

SKAT er på vej med to nye onlineløsninger, der skal gøre det lettere for både virksomheder og borgere at kommunikere med skattemyndighederne. IBM er leverandør af de to løsninger, der har en samlet værdi af 179 millioner kroner.

Som et led i sin modernisering af it-porteføljen er SKAT nu på vej med to nye onlineløsninger, der skal gøre det lettere for både virksomheder og borgere at kommunikere med skattemyndighederne.

Den ene løsning indebærer en skattekonto for alle virksomheder i stil med den almindelige netbank-konto. På skattekontoen afregnes og registreres alle ind- og udbetalinger mellem SKAT og virksomheden.

Løsningen skal håndtere cirka 765 milliarder kroner årligt og betjene samtlige 500.000 danske virksomheder.

- Konkret betyder skattekontoen, at virksomheden ikke længere skal tilbage i arkiverne for at konstatere, om A-skatten eller punktafgifterne er blevet betalt. Det overblik fås fremover online – døgnet rundt, siger Preben Kristiansen, der er strategi- og udviklingsdirektør i SKAT.

Motoroplysninger samles ét sted

Den anden løsning er et system til motorregistrering via internettet, som samler alle oplysninger om et køretøj ét sted. Løsningen vil give forhandlere og synsvirksomheder adgang til selv at foretage registrering elektronisk – uden at skulle besøge motorkontoret.

Ved privat handel med køretøjer vil løsningen desuden give mulighed for, at borgerne selv kan registrere køretøjer via internettet.

- I dag er motorregistrering præget af blanketter og det obligatoriske besøg på motorkontoret. Med det digitale register vil man – populært sagt – kunne komme ud at køre i sin nye bil med det samme, siger Preben Kristiansen.

Mere fleksibilitet – mere service

Det er IBM, der kommer til at levere de to løsninger, som samlet løber op i 179 millioner kroner. Aftalen, der omfatter udvikling og vedligeholdelse af de to løsninger samt drift af den digitale skattekonto, løber over tre år.

Begge systemer er planlagt til at være klar til brug i 2008.

Målet for SKAT er at kunne yde en bedre og mere tidssvarende service til både borgere og virksomheder. Det sker gennem en effektivisering af it-systemerne og arbejdsprocesserne, ligesom det også er en målsætning at it-arkitekturen bliver mere fleksibel.

- Vi har taget springet til en mere åben og fleksibel serviceorienteret arkitektur, og vi er glade for, at samarbejde med IBM omkring denne vigtige og nødvendige modernisering af vores systemer, lyder det fra Preben Kristiansen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job