Kommunalreform koster Krak-ansatte juleferien

Krak har inddraget juleferien hos drifts- og udviklingsmedarbejderne, fordi firmaet først i sidste uge modtog vigtige vejkoder fra Indenrigsministeriet i forbindelse med kommunalrefomen. Det koster millioner, siger it-direktør.

Der bliver ingen juleferie til Kraks driftsfolk i år. Samtidig risikerer firmaets udviklere at blive kaldt på arbejde med dags varsel.

Korttjenesten har nemlig inddraget juleferien for en række af firmaets ansatte for at nå at være klar med opdaterede søgefunktioner, når kommunalsammenlægningen efter nytår er en realitet.

Det siger Per Palmkvist Knudsen, som er it-direktør hos Krak.

- Driftsfolkene ved godt, at der ikke bliver nogen juleferie. Samtidig har udviklerne fået at vide, at de skal kunne komme ind med dags varsel, hvis vi får brug for dem, siger Per Palmkvist Knudsen.

Fik oplysninger sent

Årsagen til travlheden skyldes, at kortgiganten, sammen med konkurrenterne, først i sidste uge fik de nødvendige data på landets 108.000 gader og veje udleveret af Indenrigsministeriet.

Derfor arbejder de ansatte nu på højtryk for at nå at implementere og ændre dataene i firmaets database, så brugerne får de rigtige resultater frem på skærmen fra den 2. januar.

- Jeg vil tro at vi alle sammen har rigtigt, rigtigt travlt. Vi fik først dataene fra Indenrigsministeriet i sidste uge. Det er tankevækkende så kort tid, som vi it-folk altid har til at udføre politikernes ønsker, siger Per Palmkvist Knudsen.

Vigtige informationer

Vejkoderne bruges til at identificere landets veje. Og når kommunalreformen træder i kraft, skifter to tredjedele af landets veje kode, fordi kommunegrænserne flyttes.

Samtidig betyder de store administrative ændringer eksempelvis, at amter bliver nedlagt, og at retskredse og politikredse ændres.

- Når først man begynder at pille i denne her struktur, så er det typisk ting, vi har registreret, siger Per Palmkvist Knudsen.

Han mener, at årsagen til den sene levering af de nødvendige data skyldes, at der er tale om nye forvaltninger. Samtidig har kommunerne også først skulle omdøbe vejnavne og have overblik over vejnettet.

- Men det er overraskende sent, siger Per Palmkvist Knudsen.

Ændringerne kræver flere mandeårs arbejde, som løber op i et endnu ukendt millionbeløb for virksomheden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S