LCD-producenter beskyldes for aftalte priser

Tre af verdens største producenter af LCD-paneler er under alvorligt pres fra myndighederne, der anklager dem for ulovlige prisaftaler.

Konkurrencemyndighederne i USA, Japan og Sydkorea har inden for de seneste 24 timer slået til mod en række producenter af fladskærmspaneler på grund af mistanke om kartelvirksomhed.

Det er producenterne Sharp, Samsung og LG Philips, som er sat under myndighedernes lup i de tre lande.

- Hensigten med efterforskningerne er, at få belyst om der foreligger beviser for en kartelaftale eller en praksis for om priserne aftales på forhånd, hedder det i en udtalelse fra EU Kommissionen.

De største under anklage for snyd

LG Philips og Samsung er de to største producenter af paneler til fladskærme i verden, og begge virksomheder har erklæret sig uskyldig i anklagerne om kartelaftaler.

Hos LG Philips har man foreløbig udsende en erklæring om, at firmaet anser sagen som værende meget alvorlig, og at man fra virksomhedens side vil samarbejde fuldt ud med monopolmyndighederne.

Samsung indrømmer også, at elektronikgiganten har modtaget stævninger fra de amerikanske og de japanske
myndigheder, og at virksomhedens forhold desuden efterforskes i Korea.

Samsung erklærer ligeledes 100 procent samarbejdsvillighed, så myndighederne de tre lande kan komme til bunds i sagen.

Krisen kradser

Efter offentliggørelsen af de tre landes efterforskning af sagerne, oplevede LG Philips et kursfald på hele 7,6 procent, skriver Børsen.

De tre anklagede LCD-producenter er i forvejen plaget af faldende priser på markedet for fladskærme.

Trods en markant stigning i salget af LCD-paneler, har efterspørgslen ikke har kunnet leve op til det store produktionsapparat, som fabrikanterne har bygget op.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS