LCD-producenter beskyldes for aftalte priser

Tre af verdens største producenter af LCD-paneler er under alvorligt pres fra myndighederne, der anklager dem for ulovlige prisaftaler.

Konkurrencemyndighederne i USA, Japan og Sydkorea har inden for de seneste 24 timer slået til mod en række producenter af fladskærmspaneler på grund af mistanke om kartelvirksomhed.

Det er producenterne Sharp, Samsung og LG Philips, som er sat under myndighedernes lup i de tre lande.

- Hensigten med efterforskningerne er, at få belyst om der foreligger beviser for en kartelaftale eller en praksis for om priserne aftales på forhånd, hedder det i en udtalelse fra EU Kommissionen.

De største under anklage for snyd

LG Philips og Samsung er de to største producenter af paneler til fladskærme i verden, og begge virksomheder har erklæret sig uskyldig i anklagerne om kartelaftaler.

Hos LG Philips har man foreløbig udsende en erklæring om, at firmaet anser sagen som værende meget alvorlig, og at man fra virksomhedens side vil samarbejde fuldt ud med monopolmyndighederne.

Samsung indrømmer også, at elektronikgiganten har modtaget stævninger fra de amerikanske og de japanske
myndigheder, og at virksomhedens forhold desuden efterforskes i Korea.

Samsung erklærer ligeledes 100 procent samarbejdsvillighed, så myndighederne de tre lande kan komme til bunds i sagen.

Krisen kradser

Efter offentliggørelsen af de tre landes efterforskning af sagerne, oplevede LG Philips et kursfald på hele 7,6 procent, skriver Børsen.

De tre anklagede LCD-producenter er i forvejen plaget af faldende priser på markedet for fladskærme.

Trods en markant stigning i salget af LCD-paneler, har efterspørgslen ikke har kunnet leve op til det store produktionsapparat, som fabrikanterne har bygget op.

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics