LCD-producenter beskyldes for aftalte priser

Tre af verdens største producenter af LCD-paneler er under alvorligt pres fra myndighederne, der anklager dem for ulovlige prisaftaler.

Konkurrencemyndighederne i USA, Japan og Sydkorea har inden for de seneste 24 timer slået til mod en række producenter af fladskærmspaneler på grund af mistanke om kartelvirksomhed.

Det er producenterne Sharp, Samsung og LG Philips, som er sat under myndighedernes lup i de tre lande.

- Hensigten med efterforskningerne er, at få belyst om der foreligger beviser for en kartelaftale eller en praksis for om priserne aftales på forhånd, hedder det i en udtalelse fra EU Kommissionen.

De største under anklage for snyd

LG Philips og Samsung er de to største producenter af paneler til fladskærme i verden, og begge virksomheder har erklæret sig uskyldig i anklagerne om kartelaftaler.

Hos LG Philips har man foreløbig udsende en erklæring om, at firmaet anser sagen som værende meget alvorlig, og at man fra virksomhedens side vil samarbejde fuldt ud med monopolmyndighederne.

Samsung indrømmer også, at elektronikgiganten har modtaget stævninger fra de amerikanske og de japanske
myndigheder, og at virksomhedens forhold desuden efterforskes i Korea.

Samsung erklærer ligeledes 100 procent samarbejdsvillighed, så myndighederne de tre lande kan komme til bunds i sagen.

Krisen kradser

Efter offentliggørelsen af de tre landes efterforskning af sagerne, oplevede LG Philips et kursfald på hele 7,6 procent, skriver Børsen.

De tre anklagede LCD-producenter er i forvejen plaget af faldende priser på markedet for fladskærme.

Trods en markant stigning i salget af LCD-paneler, har efterspørgslen ikke har kunnet leve op til det store produktionsapparat, som fabrikanterne har bygget op.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics