Saab sluger Mærsk Data Defence

Tidligere Mærsk Data Defence kommer fra 1. januar til at hedde Saab Danmark, og der sker ændringer i selskabets top.

Saab-Gruppen har fået nyt medlem i form af Mærsk Data Defence, og 1. januar sætter Troels Birkedal sig i direktørstolen og kan tilføje administrerende til sin titel.

Henrik Ekmann, der tidligere bestred posten, indtræder ved udgangen af 2006 i Saab Danmarks bestyrelse.

Selskabet vil organisatorisk være opdelt i fire områder: Naval, Air & Land, Communications og Civil Security, hvor Saab Danmark fortsat vil producere informationsløsninger til såkaldt forsvarsrelaterede formål.

Selskabet forventer, at kompetencer og produkter fra resten af Saab-organisationen skal være med til at styrke tidligere Mærsk Data Defences produkter og projekter.

Tidligere administrerende direktør Henrik H. Ekmann udtalte til Computerworld tilbage i maj, at både Saab og Mærsk Data Defence var stærke virksomheder inden for forsvars-it og kommunikationsløsninger og at synergien ville løfte virksomheden.

Et eksempel på en potentiel synergieffekt kan blive det danske Tetra-netværk.

Saab-gruppen står bag et landsdækkende Tetra-baseret radiosystem til beredskabet i Sverige og tidligere Mærsk Data Defence er en del af et konsortium, der er med i opløbet i det danske Tetra-udbud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job