Saab sluger Mærsk Data Defence

Tidligere Mærsk Data Defence kommer fra 1. januar til at hedde Saab Danmark, og der sker ændringer i selskabets top.

Saab-Gruppen har fået nyt medlem i form af Mærsk Data Defence, og 1. januar sætter Troels Birkedal sig i direktørstolen og kan tilføje administrerende til sin titel.

Henrik Ekmann, der tidligere bestred posten, indtræder ved udgangen af 2006 i Saab Danmarks bestyrelse.

Selskabet vil organisatorisk være opdelt i fire områder: Naval, Air & Land, Communications og Civil Security, hvor Saab Danmark fortsat vil producere informationsløsninger til såkaldt forsvarsrelaterede formål.

Selskabet forventer, at kompetencer og produkter fra resten af Saab-organisationen skal være med til at styrke tidligere Mærsk Data Defences produkter og projekter.

Tidligere administrerende direktør Henrik H. Ekmann udtalte til Computerworld tilbage i maj, at både Saab og Mærsk Data Defence var stærke virksomheder inden for forsvars-it og kommunikationsløsninger og at synergien ville løfte virksomheden.

Et eksempel på en potentiel synergieffekt kan blive det danske Tetra-netværk.

Saab-gruppen står bag et landsdækkende Tetra-baseret radiosystem til beredskabet i Sverige og tidligere Mærsk Data Defence er en del af et konsortium, der er med i opløbet i det danske Tetra-udbud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job